Karbonhidrat tipi metabolizmaya sahip olanların iştahı çok fazla değildir. Yiyeceklerin küçük miktarları ile yetinebilir ve kendini bir sonraki öğüne kadar çok fazla aç hissetmezler.

Karbonhidrat tipler az yemeye yönelir, çünkü hayatta yemekten daha önemli işleri olduğunu düşünen tam bir işkoliktir. Yemeden uzun süre devam edebilir, bu davranışta metabolizmanın yavaşlamasına neden olduğundan kilo kontrol sorunları ve aşırı kilo alma sorunu yaşarlar. Gün içinde kafein içeren içecekleri çok fazla tükettiklerinden iştahları azdır.

Karbonhidrat tipi metabolizmaya sahip olanlar nişastalı besinler ve hamur işlerine düşkündür. Bu kan şekerini yükselterek insülin direnci oluşturabildiğinden daha fazla karbonhidrat tüketir ve şeker hastalığına eğilim kazanırlar.

Karbonhidrat tipi metabolizması olanlar protein ya da yağdan çok karbonhidratlara ihtiyaç duyar. Ancak bu proteine ihtiyaçları olmadığı anlamına gelmez. Beyaz et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri onlar için iyi seçeneklerdir.

Karbonhidrat tipi metabolizması olanlar aldıkları karbonhidrat temelli kalorileri enerjiye dönüştürse bile bu onların sorununu tam olarak çözmez. Özellikle kilo verme amaçlanıyorsa yükselmiş insülin yanıtı bu durumu zorlaştıracaktır. İnsülin yağ depolayan bir hormondur ve kilo vermeyi güçleştirir. Tek tip beslenme kilo almaya ve çeşitli hastalıklara neden olacağından bu tip metabolizmaya sahip olanlar kesinlikle diğer besin gruplarından da tüketim yapmak zorundadır.

Karbonhidrat tipleri kaliteli işlenmemiş karbonhidratları tüketerek, az yağ ve kaliteli proteinlerle beslendiğinde kilo verecektir.

Karbonhidrat tipi metabolizması olanlar düşük yağlı hayvansal ürünlere öğünlerinin içinde az yer vermelidir. Devamlı kümes hayvanları ve balık tüketmek bu kişilerde depresyon ve yorgunluğa neden olabilir.

Süt ürünleri dikkatli seçilmelidir. Az yağ içeren süt ürünleri tüketilmeli, süt ürünü tüketildiğinde vücudun buna yanıtı izlenmelidir. Eğer kendini yorgun hissediyorsa bu ürünlerin tüketimi sınırlanmalıdır.

Karbonhidrat tüketiminde nişasta oranı düşük olan ürünler seçilmelidir. Makarna, ekmek ve tahıllar sınırlandırılmalı, brokoli ve yeşil salata tüketimi arttırılmalıdır. Karbonhidrat tipi biri yemeklerden sonra miskin, uykulu hissediyorsa muhtemelen çok fazla yemek yemiştir. Bu durumda protein miktarı arttırılarak baklagiller ve pirinç azaltılmalıdır.

Karbonhidrat tipi metabolizması olanlar genellikle baklagillerin içerdiği proteinleri sindiremez. Bu nedenle vücütlarının besinlere verdikleri tepkileri dikkatle izlemek zorundadır.

Karbonhidrat tipi metabolizmaya sahip olanlar fındık ve fıstık gibi yağlı tohumları sınırlamalıdır. Karbonhidrat tipleri az yağ tüketmelidir, ancak bu besinler yüksek yağ içerir. Ayrıca protein yönünden de zengindirler.

Yarın: Karışık tip metabolizmada beslenme

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa