Kardiyo kısa ismi ile anılan egzersizler, aerobik olarakta bilinir. Büyük kas gruplarını çalıştırarak kardiyovasküler sistem yani kalp ve dolaşım yollarında etkili olur. Tempolu yürüyüş, bisiklet ve yüzme, dans ve paten bu grupta değerlendirilirler.

Kardiyo egzersizleri kalori yakmaya yardımcı olurken akciğerlerin daha fazla kullanılmasını ve kalbe daha fazla oksijen iletilmesini sağlar. Kardiyo egzersizleri için en ideal program haftada 5 kez, 30 dakika ile 1 saat arasında uygulamadır.

Kardiyo egzersizlerinde dikkat edilmesi gereken nokta, egzersizlere yavaşça başlayarak kademeli olarak günden güne arttırılmasıdır. Örneğin ilk gün 5 dakika ile başlanarak günler ilerledikçe süre 1 saate çıkarılmalıdır. Çünkü bu egzersizde dayanıklılık zamanla gelişir.Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Kardiyo egzersizleri sabah ya da akşam üzerleri tercihen aç karınla yapılmalıdır. En ideal zaman sabahtır. Sabah saatlerinde yapılması daha enerjik olunması ve egzersizi takip eden bir kaç saat içinde kalori yakmanın devamı için daha uygundur.

Kardiyo egzersizlerinin şiddetini belirlemek için şöyle bir formul uygulanmalıdır. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Örnek kişimiz Çilek Hanım, 40 yaşında. 220’den 40’ı çıkararak elde ettiğimiz 180 rakamının yüzde 60 ve 80 oranını hesaplıyoruz. Yüzde 60=108 iken, yüzde 80=144 rakamını veriyor. Bu demek oluyor ki egzersiz esnasında kalp atış hızı 108 ile 144 arasında tutulmalı. Yeni başlayanlar için 108 atış uygunken, egzersizlere uzun zamandır devam edenler 144 atış hızını yakalayabilir.

Egzersizin yoğunluk seviyesini belirlemedeki diğer yollar da şöyledir:
Nefes sesi güçlü ve sık olmalı, konuşma sesi yüksek ama rahatlıkla konuşulabilmelidir. Egzersizlerin süresi ve derecesi ilerledikçe arttırılmalıdır. Örneğin yürümeyi seçen biri bir müddet geçip dereceyi arttırmak istediğinde eline bir ağırlık eklemelidir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa