Metabolizma tiplerine göre nasıl beslenilmesi gerektiğine önceki yazımızda değinmiştik. Metabolizma tipininizi öğrenmek için buradaki testi çözebilirsiniz.
Metabolizması karışık tipte olanların beslenmesinde protein ve karbonhidratların eşit bir dengesinin kurulması gerekir. Doğru beslenmek ve kilo kontrolü sağlamak adına 3 metabolik tipten en şanslı olanı karışık tip metabolizmalılardır. Çünkü yiyecek seçenekleri daha geniştir. Ayrıca bazı yemekler hem karbonhidrat hem de protein içerdiğinden özellikle ayaküstü atıştırmaları onlar için sorun teşkil etmez.

Karışık metabolizma tipine sahip birinin iştahı tutarsızdır.Gün içinde hiç aç hissetmeyebilir ama yemeğe oturunca çok yer, ya da tam tersi yemeklerde azla yetinir ama gün içinde sürekli atıştırır. Tabi bu durum gün içinde yediklerine vücudunun verdiği yanıtla ilgilidir. Karışık metabolizma tipliler genelde bir besine aşırı istek duymaz. Tatlı ya da çikolata krizleri sık rastladığı bir durum değildir.

Karışık metabolizma tipine sahip olanlar yüksek nişasta ve düşük yağlı proteini birleştirerek öğünlerini oluşturmalıdır.

Karışık tip metabolizmalılar denem yanılma yöntemi ile yediklerini değerlendirmeli, yemek yenmesine rağmen aç hissettikleri, yorgunluk yanıtı veren yiyecekleri tüketmemelidir. Karbonhidrat, protein ve yağların dengesi ile kilo vermede optimal başarı sağlarlar.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa