Neredeyse tüm diyetisyenler sağlıklı kilo vermede liflerin öneminden bahsederler. Diyet yaparken lif oranı yüksek besinleri almak son derece önemlidir. Keten tohumu da içerdiği yüksek orandaki liflerle diyet listelerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Keten tohumunun zayıflamaya olan en büyük katkılarından birisi sindirimi düzenlemesidir. Keten tohumunu kaynatarak kullanabileceğiniz gibi dövüp toz biçimine getirerek de kullanmanız mümkün.

Keten Tohumu Reçetesi :


Bir bardağa koyduğunuz kaynar suyun içine bir çay kaşığı keten tohumu ekleyin. Bardağın ağzını kapatarak 2-3 dakika kadar demlenmeye bırakın. Sabah ve akşam aç karnına içeceğiniz bu keten tohumu çayı kilo vermenizi önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

Lif oranı çok yüksek olan keten tohumunun kilo vermek için adeta ideal bir yapısı vardır. Yediğiniz liflerin kalori değerinin çok düşük olduğu halde büyük oranda tokluk hissi vermesi ve acıkmayı geciktirmesi son derece önemlidir.

Dövüp toz haline getirdiğiniz keten tohumundan sabah akşam aç karına birer yemek kaşığı yiyerek de faydalanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken noktaysa toz haldeki keten tohumunun bol miktarda su ile birlikte tüketilmesidir. Keten tohumu çok fazla genişleyebilme özelliğine sahip olduğundan en az bir bardak suyla birlikte alınması tavsiye edilir. Kalın bağırsaklara varınca genişleyen keten tohumu hem tokluk hissi verir, hem de sindirimi uyararak kilo vermenize yardımcı olur.

Ayrıca omega3 yönünden de son derece zengin olan keten tohumu; göz, beyin ve üreme sistemleri üzerinde de oldukça etkilidir. Omega3 eksikliği; retinaya zarar vererek görme bozukluklarına, sperm hücrelerinin işlevsel bozukluklar göstermesine, beyinin çalışmasını olumsuz etkilediği için dikkat eksikliği ve davranış bozukluklarına neden olmaktadır. Bu nedenle düzenli keten tohumu kullanımı kilo vermeye yardımcı olduğu kadar sağlıklı yaşamak açısından da son sadece önemlidir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa