Kilo kontrolü sağlamak için yapılan ameliyatlar genellikle uygulaması basit operasyonlardır. Ancak doğal değildirler. En güzel kilo kontrol yöntemi sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitedir. Buna karşın uygulanan tüm programlarına rağmen kilo veremeyen ve bu durumun sağlığını tehdit ettiği durumlarda yapılması hekimler tarafından önerilmektedir. Acil tıbbi bir neden yoksa ve obezite gibi bir tehlike yaşanmıyorsa ameliyat önerilen bir durum değildir.

Kilo kontrolü için yapılan ameliyatlar, operasyon sonrası kesinlikle kilo almayacağınız anlamına gelmez. Neden kilo alındığı tespit edilmeden, dengeli bir beslenme tarzına geçiş yapılmadan uygulanacak ameliyatlar uzun vadede çok anlamlı olmayabilir. Ancak obezite tehlikesi ile karşı karşıya kalmış ve acilen durumun kontrol altına alınması gereken kişilerde sıklıkla uygulanır.

Kilo kontrolüne yönelik operasyonlar bir kaç çeşittir. Birincisi mide bantu yöntemidir. Kelepçe yöntemi olarak bilinen bu yöntemde mideye ayarlanabilen bir bant takılır. Böylece midenin alabileceği besin miktarına sınırlama getirilir. Bazı tiplerinde bant mideden bağırsak çıkışına yerleştirilerek besinlerin daha uzun sürede bağırsaklara iletilmesi sağlanır. Bu tip ameliyata ilişkin sıkıntılar çeşitlidir. Ameliyatların yüzde otuzunda bant kayması yaşanır, ayrıca kusma, saç dökülmesi, mide ülseri, protein yönünden kötü beslenme gibi yan etkileri olabilir. Ayrıca bu ameliyatı geçirenlerin besin desteğine ihtiyaçları olmaktadır.

Mideye balon takma yöntemi başka bir seçenektir. Mideye yerleştirilen bir balon şişirilerek ağırlık sağlanır ve kişi sürekli tok hisseder. Tokluk hissi ise fazla besin alımını engellemektedir. Balonlar vücutta sadece 6 ay kalabilir. Bu süreyi aşan balonların hava sızdırma ya da patlama riski bulunmaktadır.

Tel çekme ameliyatında ise çene kemiğine takılan tellerle hareketinin sınırlanması vardır. Hastalar katı gıda ile beslenemez sadece sıvı halde bulunan özel besinleri tüketirler. şişmanlığın hayati tehlike oluşturmadığı durumlarda ve özellikle kozmetik kaygılarla yapılması kesinlikle önerilmeyen bir yöntemdir.

Liposuction yönteminde ise deri altında bulunan yağ dokuları çekilmektedir. Uygulama kalça, yüz, göğüs ve karın bölgesine yapılmaktadır. Ameliyat esnasında deri ve sinirlere hasar verilebilir.

Kilo kontrolüne yönelik bu uygulamalar son derece tehlikelidir ve ameliyat sonrası komplikasyon riski gelişmesi ihtimali yüksektir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa