Aşırı şişmanlık ve bunun getirdiği sağlık sorunları günümüzde son derece artmış durumdadır. İnsanlar kilo vermenin önemini ne yazık ki yeni yeni keşfetmekte.. şişmanlığa bağlı sağlık sorunlarından yılda en az 500.000 kişi hayatını kaybediyor.

Hergün basında ve çevremizde o kadar çok diyet planı anlatılıyor ki, hangisinin gerçekten işe yarar olduğunu bilemiyoruz. En etkili ve en emin yöntem nedir?

En emin ve etkili yöntem, yeme alışkanlıklarını değiştirmektir. Basit hayat tarzı değişiklikleri ile az ve uzun süreye yayılan bir kilo kaybı programı en uygun yöntemdir. Kilo vermek için ideal oran haftada en fazla bir kilo kaybetmektir. Eğer bundan fazlasını denersek bu yarardan çok zarar getirecektir.

Şok diyet, süper hızlı diyet diye sunulan ancak gerçekte “açlıktan öl” demek isteyen diyetler, herzaman listebaşı olmuştur. Ama bu açlıktan öl diyetleri sağlığın koruyucusu değil, düşmanıdır. Bir hevesle başlanan bu diyetler başlangıçta hızla kilo vermeye neden olurken daha sonra bu hız düşer, diyeti uygulayanlarda kısa vadede hevesin geçmesi, uzun vadede ise bir çok sağlık sorununa neden olur. Çünkü bu diyetler ölmeyecek kadar yemeyi sağlarlar ancak vücudumuza gerçekten gerekeli olan bir çok maddeden yoksun bırakırlar. Böylece vucut görevlerini yerine getiremez ve hipoglisemi, başağrıları başta olmak üzere bir çok sorunu beraberinde getirirler. Vucut eninde sonuda galip gelecek ya hastalanacak ya da diyeti yarım bırakmak zorunda kalacağız..

Yaşam tarzını değiştirmek, sürekli diyet yapmak değildir. Doğru yiyecekleri, doğru miktarda yemektir. İşleme maruz kalan ürünler, beyaz ekmek-makarna, gazlı ve alkollü içecekler, şeker yüklü tatlılar kilo almamıza neden olur, ancak yaşam tarzımız değiştiğinde bunları bile makul ölçülerde tüketebiliriz.

Bu basit planı bir miktar egzersizle süslersek etkisini arttırdığını görebiliriz. Kilo vermek için açlıktan ölmek zorunda değiliz. Yiyecek alışkanlıklarını değiştirerek en emin, en kolay ve en sağlıklı yiyecekler, miktarlarını seçmek ve düzenli uygulamak yeterlidir.Kilo Vermek için En Etkili Yöntem Nedir? için 1 yorum yapılmış

neŞe

29 Temmuz 2011, 1:51 pm

4 gün önce special k aldım ama hâLâ başLayamadım.Evdeki yemekleri görünce tamamen akLımdan çıkıyor :)

basket takımından da çıktım sınava girdiğim için stresli ve hareketsiz bi yıL oLdu 7 kilo aldım ideal kilom 57 ,ben ise 64 kilo oldum :)

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa