Bugunlerde herkeste bir zayıflama telaşı…Düzgün ve formda bir fizik hepimize lazım. Bu duruma akıllı bir bakış açısı getirmek zorundayız. Bir çok yöntem kilo vermeyi ve güzelliği vaadediyor.

Akıllı bakışın ilk şartı dikkat. Bir çoğumuz beslenme konusunda çok dikkatsiziz. hızla kilo alıyor, sağlıksız besleniyoruz. Atıştırdıklarımızın farkına varmıyoruz. Kilo alıyor, bu durumdan mutsuz oluyoruz. Hepimiz sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur sözünü biliyoruz. Ama bu gerçekte ne kadar doğru? Sağlıksız bir vücutla sağlıklı düşünebilmemiz mümkün değil.

Fazla kilolar bir çok probleme öncülük eder. Fazla kiloları olupta bundan mutlu olacak kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez şüphesiz. Görünüş sorunlarının ötesinde sağlık sorunlarına davetiye çıkardığımızın farkında mıyız? Fazla kiloların formülü: yaşam tarzı + hareketsizlik +yanlış beslenme

Fazla kilolara yol açan en önemli nedenler atıştırdıklarımız ve şekerli yiyeceklerdir. Egzersiz yapmayı göz ardı edip, sebze ve meyveyi yeterince tüketmeme sonucu kilolarımız artıyor. Daha sonra zayıflama yöntemlerini araştırmaya başlıyoruz. Ölüm orucuna varan diyetler belki bizi zayıflatabilir ama bu tür bir diyet bizi mutlu edebilir mi?

Bir de şu basit kurallara bakalım;

Yürüyüş: Günde yarım saat yürümek. Mutlaka yapılmalıdır. günlük rutin işlerimizi yaparken elbet yürüyoruz, ancak gerçekten yürümek için biraz zaman ayırmamız gerekiyor. Evde ya da işte otururken kendimize küçük molalar vererek aşırı zorlanmadan sadece yürümek çok faydalı olacaktır.

Sağlıklı beslenme: Beslenme düzenimiz protein, karbonhidrat ve yağları içermek zorundadır. Bir besin grubunu tamamen kesmek istenmeyen sonuçlara neden olacaktır. Tüm besin çeşitlerine ihtiyacımız var. yapılması gereken doğru ölçülerde tüketmek. Şeker tüketimini en azda tutma.

Sebze ve meyve: Fazla kilolardan kurtulmaya çalışırken asitli ürünlerden kaçınmalıyız. Bize gereken asitler sebze ve meyvelerde var.

Açıkhava etkinlikleri: Yarım saat kadar yürümeyi yukarıda önermiştik. Peki açıkhavada yapılan faaliyetlerin kapalı alanlarda yapılanlara göre daha etkin olduğunu biliyor muyuz? Açık havada daha fazla bulunan oksijen nedeni ile yağları yakmamız daha kolaylaşmaktadır. Yüzmek ya da bisiklete binmek..

Çiğne: Hızlı yemek hayat tarzımız olmuş durumda. Ama asıl ihtiyacımız yeme tempomuzu düşürmek. Besinleri iyice çiğnemeli ve yutmalıyız. Başka bir yazımızıda açlık hissinin kaybolması için yenilenin miktarının değil yeme süresinin önemli olduğundan bahsetmiştik. İnsanlar yemeye başladıktan sonra en erken 20 dakikada açlık duygusundan kurtulur. Hızlı yiyerek 20 dakikada midemizi doldurmak ve açlık duygumuzu bastırmakla, yavaş ve daha az yiyerek açlık duygumuzu bastırmak arasında fark yoktur. Aklımız bize yavaş, çiğneyerek yemeyi ve böylece daha az besinle tok hissetmeyi söylemiyor mu?

Zayıflama takviyeleri: Pek çok ürün zayıflama vaadi içinde. Peki nasıl zayıflatıyorlar? Vücudumuzdaki suyu tamamen dışarı atarak mı?, bağırsaklarımızı çalıştırarak mı? Yan etkiler var mı? Elbette gerçekten işe yarayan takviyeler var ama bu konuda temel kurallarımız olmalı, kullandığımız ürünün içeriği, kullanma şartlarına uygunluğumuz, yan etkileri.. Bu bilgileri edinmeden iyice araştırmadan ve en güzeli doktorumuza danışmadan bu ürünlere çok fazla rağbet etmemeliyiz.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa