Fazla kilolardan kurtulmak hele ki bu kilolar 10 ve üzerindeyse sanki sonsuza kadar bitmeyecekmiş gibi bir hisse neden olur. Oysa kilo vermeye başlarken bunu kolaylaştırmak elimizdedir. 6 basit ipucu ile başlanan bir rejimde kilo vermemek için bir neden yoktur. İşte altın anahtarlar:

1- Sabırlı olmak – Bu başarının ilk anahtarıdır. Kilo vermek bir yarış değildir. Sadece yenilenleri kontrol etmek ve toplam sağlığı daha iyi hale getirmek için yapılan bir yaşam değişikliğidir. Başlangıç için makul bir hedef, makul bir zamana yayılarak verilmelidir. Geri almamak için yapılması gerekenlerin bilincinde olunmalıdır.

2- Doğru Başlangıç Noktası – En doğru başlangıç noktası, en büyük düşmanımız aynı zamanda en yakın dostumuz şekerler olmalıdır. Şeker tüketimi fazla kalori biriktirmenin en önemli nedenidir. Kahve, çay gibi içeceklerin yanısıra enerji içeceği ve sodalarda da şeker olduğu unutulmamalıdır.

3- Kilo kaybını görmezlikten gelmek – Başlangıç için hedef olarak belirlediğimiz giysinin içine sığmayı ya da x kiloya varmayı amaçladıysak bir süre içine sığmamız gereken giysiyi giymemeliyiz. Tartıdan bir süre ayrı kalmalıyız. İlk başlangıçlarda kilo vermek epey zor olduğundan motivasyonumuzu düşürmesine izin vermemeliyiz.

4- Hiçbirşey mükemmel değildir. Arzularımıza yenildiğimiz zamanlar olur. Herkesin bayıldığı ama kilolar için sakıncalı olan yiyecekler vardır ve bunları yeme ihtiyacı duyduğumuz zamanlar olacaktır. Bu bir felaket ya da başarısızlık değildir ve bu şekilde davranan tek biz değiliz. Hayatı biraz daha eğlenceli hale getiren bu besinleri tükettiğimiz için programımızı terketmeden sadece başka bir besini çıkararak dengeyi sağlayabiliriz.

5- Yemeklerde protein-yağ-karbonhidrat ve lif tüketimi şarttır. Önceliği sebzelere ve meyvelere tanıdıktan sonra bu grupların tamamına hitap edecek bir öğün oluşturulmalıdır. Her yemekten 1 tabak kuralı benimsenmeli ve asla ikinci tabak alınmamalıdır.

6- Sıkıcı ve zorlayıcı egzersizler yerine eğlenceli bir şeyler bul. Örneğin dans etmek, merdiven inip çıkmak gibi. Bunu tüm günde sadece yarım saat sınırlaması ile değil aklına geldikçe ve kendini iyi hissettikçe yapmak daha verimli olacaktır.Kilo Vermeye Başlamak İçin 6 İpucu için 4 yorum yapılmış

makbule

9 Şubat 2011, 8:37 pm

yazıflamak istiyorum

makbule

9 Şubat 2011, 8:38 pm

5 kilo vermek istiyorum

ayfer

8 Mart 2011, 9:19 pm

ben dogum kilolarımı vermek istiyorum yapabilir miyim acaba?

gözde

16 Mayıs 2012, 4:21 pm

10 kilo fazlam var nasıl verebilirim bogazımı tutamıyorum yardımcı olunnnn

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa