Dünya varolduğundan beri milyonlarca insan yüzbinlerce ton fazla kilodan kurtulabilmek için binlerce fazla diyet ve ilaç kullanmayı denemişlerdir. Fakat tüm bu kiloların çok büyük bir çoğunluğu zamanla geri alınmıştır. Verilen kiloların kalıcı olabilmesi için yaşam tarzı ve beslenme düzeninin değiştirilmesi şarttır. Aksi takdirde cerrahi tedaviler bile eskiye dönüşle sona ermektedir.

Şimdi size 7 önerimiz var ve bu öneriler kilo vermeye başlamak için, devamında da kiloları korumak için çok faydalı.

1- Bir mutfak baskını düzenle.. Bu baskın zararlı yiyeceklerin tümünü kapsayan bir hortum gibi olsun. Yüksek şeker içeren besinler, kurabiyeler, yüksek sodyum içerenler, dondurmalar yani kilo almaya sebep olacak olan ne varsa mutfaktan uzaklaştır.

2- Tüm süt ve süt ürünleri alışveriş alışkanlıklarını değiştir. Bir gün içinde tüketilen süt ürünlerini daha hafif ve yağsız türevleri ile değiştirdiğinde günlük 200 kalori daha az yakılabilir. Yani sadece süt ürünlerini değiştirerek yaptığın kısıtlama ile bir yılda 15 kilo verilebilmektedir.

3- Hergün aynı saatlerde ve aynı sayıda öğünle beslen. Öğün sayıları ve zamanları pek tabi ki herkesin hayatı ile ilgilidir. Bu nedenle buzamanı herkes kendi planlamalıdır. Öğün dışında hiç bir şey yenmemeli ve öğün sayıları mümkün olduğunca fazla tutulmalıdır. Fazla sayıda öğün sadece zayıflamaya yardım etmez beyni de eğitir.

4- Karbonhidratlar dşman değildir, aksine gereklidir.. ancak sağlıklı olanlar. Sebzeler, meyveler ve tahıllardaki karbonhidratlar sağlıklıdır.

5- Şeker yerine tatlandırıcı kullanın. Günde 2 kesmeşeker yerine kullanılan tatlandırıcı yılda 10 kilo verilmesini sağlar. Sadece içeceklerde değil hazırladığınız yiyeceklerde de kullanabilirsiniz.

6- Yiyeceklere eklenen katkı maddelerinden kaçınılmalıdır. Tuz, şeker, hayvansal yağlar ve baharatlar fazla önemli gibi görünmeyebilir ancak toplamda çok fazla kalori alınmasına neden olur. Yiyeceklerin etiketlerini okuyarak gereksiz katkı maddeleri olanları satın almamak gerekir.

7- Sadece su iç. Fazla kalorilerin en büyük kaynaklarından biri asitli içecekler ve sodadır. Bu tür içecekleri terketmek ve yerine su içmek açlığa neden olmadan en önemli kalori girişi kaynaklarından kurtulmaktır. Katkılı meyve sularındansa taze meyve yemek çok daha sağlıklıdır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa