Fazla kilolar gece uyuyup sabah uyandığımızda ne yazık ki peşimizi bırakmıyor. Zayıflamak için kararlılık ve kurallara uymak büyük bir zorunluluk. Beslenmeme esasına dayanan ve yağları değil su kaybetmemizi sağlayan diyetlerle başarıya ulaşmak ve mucize beklemek doğru değil. Doğru bir zayıflama programı için yaşam biçimi haline getirilmesi gereken bazı püf noktalar var. Onları aşağıda özetledik;

1- Diyet geçici ancak sağlıklı beslenme kalıcıdır. Yıllar boyunca alınan yağları bir iki günlük diyetlerle vermek ne yazık ki hayaldir. Doğru bir beslenme programı planlanmalı ve bu programa kararlılıkla uyulmalıdır.

2- Buzdolabınızı değiştirin. Yüksek yağ ve kalori içeren hamurişleri, atıştırmalıklar, çikolata ve tatlılar yerine önceden hazırlanmış ve kesilmiş çiğ sebzeler, örneğin havuç dilimleri vb. bulundurmak yemeklerden önceki saatlerde kazınan midemizi sakinleştirmek için hem sağlıklı hem düşük kalorili bir çözümdür.

3- Sağlıklı bir salata yemeğe başlangıç için idealdir. Bol lifli sebzelerle hazırlanan bir salata hemçok miktarda yemek tüketilmesini önler, hem sindirimi kolay ve yağsızdır.

4- Yenilen toplam yemek miktarının 5/4 ünü tüketmek görünürde az ancak toplamda büyük bir katkıdır.

5- Yağ çeşitlerini bol bol kullanmak yerine doğal yağ içeren besinleri yemek ve salatalarda kullanmak büyük avantaj sağlayacaktır. Susam, ceviz, zeytin gibi yiyecekler yağ içerir ve lezzetlidirler. Bir tariften çıkarılan 1 kaşık yağ 120 kalori almamızı engeller.

6- Televizyonun önü yemek yemek ya da atıştırmak için en kötü yerdir. İzlediğimiz programa dalarak bilinçsizce yememize neden olur.

7- Kızarmış et, tavuk gibi yemeklerin üzerine mayonez dökmek rejimin katlidir. Mayonez yerine hardal kullanabilirsiniz.

8- Besinler yağsız da kızartılabilir !

9- Salamura halde hazırlanmış mantar, enginar ya da diğer besinler sirke ilavesiile muhteşem birer diyet yemeğidir.

10- Çorba kilo vermek için ideal bir besindir.

11- İşleme tabi tutulmamış tahıllarla yapılan ekmek ve hamurişleri işlenmiş tahıllarla yapılan benzerlerine göre yarı yarıya daha az kaloriye sahiptir. Tahılları doğal yollarla öğütüp hamur işi ve ekmeklerde bunları kullanmak faydalıdır.

12 – Dışarıda yenilen yemekler nerden geldiği belli olmayan onlarca kilo demektir. Dışarıda hazırlana yemeklerde yağ, soslar son derece fazladır. Bu hesaplayamayacağımız kadar çok kaloriyi bizimle birlikte eve getirir.

13- Evde hazırlanan tüm yemeklerde tereyağ yada margarin yerine sıvıyağ kullanmak, günlük kullandığımız yağın %25 ini kurtaracaktır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa