Her yıl milyonlarca lira zayıflamak için harcanıyor. Diyet programları, hapları, spor salonlarına harcanan paralar hayal edilemeyecek miktarda. Özellikle kadınlar her bir kiloyu neredeyse aynı ağırlıkta para ile veriyorlar. Yapılan bir araştırma dünya üzerindeki nufusun %41’inde bir önceki yıla oranla aşırı kilo artışı görülmüş. Bununla birlikte aynı çalışmada bu kişilerin kalp hastalıklarına yakalanmış ya da yakalanmak üzere oldukları farkedilmiştir.

Günümüzde bir çok ülke vatandaşlarının kilo kontrolünde bulunmalarını teşvik etmekte ve bu konuda çalışmalar yapmaktadır. Aşırı şişmanlık ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğinden hükümetler bu durumun aşırı sağlık harcamasına yol açtığını düşünmektedirler.

Bu nedenle yapılan eğitim amaçlı çalışmalardaki öğreti iştahı dizginleyen gıdaların tanınması, bunların tüketilmesi, metabolizmanın hızlandırılmasıdır. Yapılan araştırmalar bu konuda bazı besinleri öne çıkarmaktadır. Özellikle aşırı kilolu ve obez insanların yaşadığı ABD’de sağlık kurumlarının önerdikleri besinler aşağıda listelenmiştir.

Fasulye türleri: Bu tür kolesitokinin içerir. Kolesitokinin fazla yağlı gıdalar yenildiğinde bağırsaklarda salgılanan bir hormondur. İştahı kapatıcı ve yağları yakıcı özelliktedir. Ayrıca kandaki şekeri düşürür, uzun süre tok kalmamızı sağlayan lif içerir. Kolesterol düzeyini düşürür.

Yeşillik: Tüm diyetisyenlerin ortak görüşü bol yeşillik tüketmektir. C ve E vitamini, folik asit ve karentenoids bakımından zengin bir gıda türüdür. Uzun süre tok tutar. Ancak bazı salata soslarında çok yüksek kalori olduğundan bunların sade yenilmesi önemlidir.

Yumurtalar: Orta büyüklükteki hayvanlara ait yumurtalardır. (Tavuk, ördek, kaz gibi). Kan şekerini düşürürler. Özellikle beyazlarının tüketilmesi önerilir.

Yeşil Çay: Bu çay bir antioksidan deposudur. Şişmanlıktan dolayı yavaşlayan metabolizmayı uyarır Ayrıca kansere neden olan doku bozukluklarını önleyen kateşin içerir.

Çorba: Çorbalar her zaman açlığı giderir, ayrıca soğuk algınlığı gibi sorunlarda faydalıdır. Mideyi dinlendirir.

Yarınki yazımızda önerilen diğer gıdalara değineceğiz.Kilo vermeye faydalı besinler için 1 yorum yapılmış

Kilo vermeye faydalı besinler -2- » zayıflamaya yardımcı besinler, Zayıflama, kilo kontrolü, düşük kalorili besinler » Zayıflama çileği

21 Şubat 2010, 2:02 pm

[…] Zayıflama (29) « Kilo vermeye faydalı besinler […]

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa