Metabolizmanın her gruptan besine ihtiyacı vardır. Vitaminler de ihtiyacımız olan önemli maddelerdendir. Vitaminler doğru bir beslenme programı ile kullanıldığında zayıflamaya büyük katkı sağlarlar.

Özellikle B vitamini grubu metabolizma için oldukça gereklidir.

B1 Vitamini (Tiamin): Nişasta ve şekerin yakılması için gerekir. Yumurta, tahıl unları, patates, portakal ve kuşkonmazda bulunur.

B2 Vitamini (Riboflavin): Yağ, protein ve karbonhidrat sindirimi için gereklidir. Süt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler ve bademde bulunur.

B5 Vitamini (Pantotenik asit): Enerji üretimine yardımcı olur. Yeşil sebzeler, tahıllar, tavuk, yumurta, fassulye ve yeşil sebzelerde bulunur.

B6 Vitamini (Piridoksin) : Doymamış yağların yakılması için gerekir. Yumurta, sığır eti, tavuk, muz ve avakadoda bulunur.

B12 Vitamini (Siyanokobalamin) : Tüm sindirim sistemi için gereklidir.Gıdaların sindirimi ve emilimine yardımcı olur. Et, balık ve yumurtada bulunur.

B Kompleks vitamin ailesinin kilo vermeye katkısı tartışılmazdır. B vitamini olmayan bazı başka maddeler de kilo vermeye yardımcı olur.

C Vitamini: C vitamini metabolizmayı düzenlemesinin yanısıra vücudu temizler ve ihtiyaç duyulmayan maddelerin sistemden atılmasını sağlar.

Lifler: Liflerin diyette en büyük etkisi tokluk hissi olarak bilinse de sadece açlık hissini uzun süre gidermesi değil, sindirimi büyük ölçüde arttırması da önemli bir kilo kontrol yöntemidir.

Kafein : Orta düzeyde kafein alımı vücudu enerji üretimine teşvik eder. Çok fazla kullanılmamalıdır.

Fazla kiloları anında vermemizi sağlayan, mucize bir vitamin yoktur. Kilo verilmesi için dengeli beslenmek şarttır. Ancak yukarıda sözünü ettiğimiz bazı vitaminler sağlıklı kilo verilmesi için sistemimize katkı sağlarlar.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa