Kötü diyet alışkanlıkları, diyetlerin etkisini kıran, kilo vermeyi zorlaştıran alışkanlıklardır. Eski alışkanlıkların ne kadar köklü olduğunu ve değiştirilmesinin güç olduğunu herkes bilir. Diyetin başarısı kötü alışkanlıkları terketmek kadar bunu bir yaşam biçimi haline getirmek ve diyetin süresi ile sınırlamamaya bağlıdır. Doğru beslenme, alışkanlıkların terkedilmesi ve akılcı davranışlarla kilo vermek çok daha kolay hale gelecektir.

Kötü diyet alışkanlıklarını değiştirmek zor görünse de bunları bırakmanın en kolay yolu, sağlıksız olanı sağlıklı olanla değiştirdiğinin farkına varmaktır. Böylece düşünüldüğünde bir şeyi bırakmak ya da ondan mahrum kalmak gibi hisler yaşanmaz. Beslenme ve diyetlerle ilgili en kalıplaşmış kötü alışkanlıklar şöyledir:

#Akşam Yemeyi Durdurmak

Sağlıklı beslenmek ve kilo kontrolünü sağlamak için akşam 19:00’dan sonra yemek yemenin kesilmemesi gerekir. Pek çok kişi akşam yemeklerini saat 7’ye kadar bitirir ve akşam boyunca hiç bir şey yemez. Bu düzene uyum sağlayan metabolizma çok kısa bir süre sonra belli bir zamandan sonra besin alamadığını ve alınanları depolaması gerektiğine karar verir. Bu yüzden aldığı herşeyi depolamaya ve yağ olarak biriktirmeye başlar.

Yemek yenildiği zaman vücut birkaç saat daha kalori yakmaya devam eder. Çünkü yeniden besin girişi olacaktır. Tabi ki bu çok geç saatlerde yemek yenmesi anlamını taşımaz. Sık ve küçük öğünlerle yemek yenmeye devam edilmelidir.

# Düşünmeden Yemek

Yemek yemek öyle hiç düşünmeden yapılan bir şey olmaktan çıkarılmalıdır. Kalorileri saymak ya da yazman gerekmez. Ama yenilen herşeyin bir kalori değeri olduğu gerçektir. Bazı insanlar canlarının istediğini yemeye dirençliyken, bazıları buna karşı koyamaz.

# Diyeti Bozmuş Olmayı Önemsememek

Pek çok kişi diyetini bozduğu için kendini pek suçlu hissetmez. Elbette büyük bir suçluluk duygusu ile kendilerini kemirmeleri gerekmez. Ancak diyetin bozulmuş olmasından dolayı kendini iyi hissetmemesi gerekir. Bununla birlikte diyetinin neden başarısız olduğu konusunda düşünmelidir. Belki genetik problemler ya da tiroidin çalışma bozuklukları buna neden oluyor olabilir. Bu konuda düşünmek, sebeplerini araştırmak ve sorunu bulmak gerekir. Zayıflamak için buna gerçekten gönüllü olmak gerekir. İstekli olunduğu ölçüde kilo verilebilir. Hiç kimse aynı şekilde ve ölçüde kilo veremez. Ama bu bir bahane değildir.

# Mucize Diyetlere Güvenmek

Hızlı kilo vermeye yönelik, mucize diyetler genellikle tek tip beslenmeyle yürüyen programlardır. Ölmeyecek kadar yemek felsefesiyle hazırlanan bu planlar birkaç gün içinde hızla kiloların kaybına yolaçarken çok kısa bir zaman sonra etkisini kaybedecek ve başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

# Net Olmamak

İki nokta arasındaki en kısa yol düz bir çizgidir. Açık bir plan yapılmadan başarılı olmak pek imkanlı değildir. Yapılan bir programa sadık kalınmalı, eksik ya da fazlası tüketmemelidir. Kilo kaybını anlamak için olur olmaz zamanlarda değil periyodik olarak tartılmalıdır.

Diyetin daha doğrusu sağlıklı beslenmenin bir hayat felsefesi haline getirilmesi 2-3 hafta zaman almaktadır. Bu zamanı zor da olsa aşabilmek büyük yol alınmasını sağlayacaktır. Gayretlerin boşa gitmemesi için bu sürede diyete muntazaman uyulmalıdır. Diyet alışkanlıkları gözden geçirilmeli ve hatalı olanlardan vazgeçilmelidir. Diyet yapan kişi kendine karşı dürüst olmalı, kendini kandırmamalıdır. Kilo kaybında başarılı olabilmenin en önemli anahtarı büyük bir sabra sahip olmaktadır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa