Neredeyse 30 yıldır bilinen 7 günlük lahana çorbası diyetini incelemeye aldık. Şüphesiz ki bilinen en iyi diyetlerden biridir. Azalan yağ ve artan lif tüketimine odaklanan bu başarılı diyet herkesin vücut yapısına uygun değildir. Ancak doğru değerlendirildiğinde başarılı olma ihtimali yüksek bir diyettir.

Bu diyeti yapmaya karar vermeden önce bilinmesi gerekenlere bir bakalım;

Bir doktora danışılmadan bu diyete başlanmamalıdır. Yeterli araştırma ve şartlar hakkında bilgi almadan başlanırsa sorunlara yol açabileceği bir gerçektir. Bu diyeti yapmaya karar verenlerin bilmesi gereken diyetin baş ağrısı gibi bir yan etkisi olmasıdır.

Diyet sadece 7 gün boyunca uygulanmalıdır. Daha uzun süre devam edilmesi vucudun zayıf düşmesine ve metabolizmanın zayıflamasına neden olacaktır. Temel besinler yönünden eksik olması nedeniyle uzun sürdürülmesi fizyolojiyi, uyku düzenini bozar. Yapanın kendini güçsüz ve yorgun hissetmesine neden olur. Diyet tamamlandığında ortalama 4- 6 arası kilo kaybı yaşanır.
Lahana Çorbası tarifi:

6 adet soğan, 2 yeşil biber, 1-2 domates, 3 havuç, 1 paket mantar, 1 bağ kereviz sapı, 1 orta boy lahana, 1 adet bulyon, isteğe bağlı olarak 1 limon suyu, isteğe bağlı tuz, biber, maydanoz, sarımsak vs.

Soğanlar dilimlenir, az yağ püskürtülen bir tavada kısık ateşte kavrulur. Biberlerin tohum ve zarları ayrılarak zar büyüklüğünde parçalara ayrılır ve tavaya eklenir. Dış yaprakları ayrılan lahanalar da zar boyutunda parçalanarak tavaya eklenir. Temizlenen havuç ve mantarlar aynı boyutta parçalanarak eklenir. Dana ya da tavuk bulyon eklenir 8 bardak su eklenerek kısık ateşte 2 saat kadar kaynatılan çorbaya maydanoz, biber, sarımsak vs. eklenerek pişirme işlemi tamamlanır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa