maqui çileğiYeni bir zayıflama ürünü, antioksidan ya da besin takviyesi duyduğumuzda kullanmadan önce pek çoğumuz bunların satışını yapan kişilerin söylediklerinden çok bizden önce ürünü kullananlar ve bilimsel verilerin bunlarla ilgili ne söylediğini merak ederiz. Şüphesiz bu yanlış bir davranış değildir. Tüketeceğimiz bir ürünün faydalı ve daha önemlisi sağlığımız için sakınca içermediğinden emin olmamız gerekir.

Uzun yıllardır Patagonya bölgesinde tüketilen ancak dünya tarafından tanınması son bi kaç ayda olan maqui berry meyvesinden söz ediyoruz. Besinlerin içerdiği antioksidan miktarı için bir ölçü olan ORAC değerleri oldukça yüksek olan bitki ile ilgili Auistin Texas Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya değineceğiz.

Araştırma için 250 kadın ve 250 erkek olmak üzere 500 kişi kullanılmış. Araştırmanın toplam süresi 6 ay olarak belirlenmiş.

Üç aylık dönemde katılımcılar üç gruba ayrılarak birinci gruba bir doz, ikinci gruba iki doz maqui berry verilmiş. Son grupta ise maqui berry verilmemiş ancak diyetisyenler ve antrönerler tarafından katı bir diyet ve egzersiz programı oluşturularak kontrol grubu olması sağlanmış.

Birinci gruptaki bir doz maqui berry kullananlar kendilerini çok daha iyi hissettiklerini belirtmişlerdir. İki doz maqui berry kullanan ikinci grupta katılımcıların yüzde altmışı kilo verdiklerini söylemektedir. Yüzde 80’i daha fazla enerji almadıkları halde daha güçlü olduklarını, saç, cilt ve tırnaklarının daha sağlıklı olduğunu belirtmişlerdir.

Altıncı ayın sonunda, bir doz maqui berry kullananlar bu süre içinde kilo almadıklarını ve çok daha enerjik olduklarını dile getirmiştir. İki doz maqui berry kullananlardan oluşan ikinci grubun ise yüzde 92’sinde zayıflama görülmüştür. Maqui berry kullanmadan rejim ve egzersiz programı uygulanan kontrol grubunda ise zayıflama oranı yüzde 36 olarak bulunmuştur.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa