Metabolik oran, bir gün içinde alınan kalorinin harcanan enerjiye oranıdır. Esas alınan kalori, günlük rutinlerin harcattığı kaloridir. Örneğin nefes alırken ya da kalp atışı ile kaybedilen kalori gibi.

Fazla kiloları olan ve normal kiloda olanlar arasında yapılan araşılaştırmada fazla kilolu insanların daha fazla enerji tükettiği bulundu. Daha fazla yağ kütlesi,kaslardaki genişleme ve daha büyük iç organlar daha çok enerji harcanmasına neden olmaktadır.

Yaş, kilo ve çevre şartları metabolizma oranını etkilemektedir. Örneğin yaşlılar kas kaybedip, yağ kazanmaya eğilimlidir. Aynı yaş ve kilodaki kişilerin metabolizma oranları birbirinden farklı olabilir.

Günlük hayatımızda hareket etmek için enerji kullanırız. Alınan ve verilen enerji kişiden kişiye değiştiği gibi, metabolizma hızları birbirinden ayrıdır.

Yavaş metabolizmaya sahip olan kişiler, normal kilolu kişilerden çok daha az yese bile daha az tükettiklerinden kilo artışına maruz kalırlar.

Doğru kiloya ulaşmak için metabolizma hızı tespit edilmelidir. İhtiyaç ölçüsünde enerji alınmalıdır. Zayıflama amacındaki kişi ihtiyacı olandan çok az bir miktar bile fazla alsa bu vucudunda yağ oluşumuna neden olacaktır.Metabolik Oran Nedir? için 1 yorum yapılmış

rod

22 Ekim 2010, 10:48 pm

yani ben çok enerjik oluyorum bu durumda ne kadar kilo o kadar enerji hımm

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa