Kilo almak ve vermek, sağlıklı formu korumak için beslenme ve egzersizin yanında metabolizma hızının önemi büyüktür. Hızlı çalışan bir metabolizmada yağların yakılması kolaylaşırken, yavaş metabolizmaya sahip biri diyetin ucunu biraz kaçırınca çok çabuk kilo almaktadır. Kilo kontrolü için büyük önem taşıyan metabolizma hızı ile ilgili pek çok görüş ortaya atılıyor. Acaba bunların hangileri doğru ? İşte metabolizma ile ilgili merak edilenler:

Buz gibi soğuk yiyecek ve içecekler metabolizmayı hızlandırarak daha çok kalori yakılmasına neden olur mu?

Evet bu bilgi doğrudur. Ancak hemen dondurmaya sarılmadan önce şunu bilmenizde fayda var. Bu toplam kalori harcaması içinde çok önemli bir miktar değildir. Günde beş ya da aştı bardak buz gibi su içmeniz size ekstra 10 kalori yakma imkanı verir. Bu da yılda ancak 1-2 kiloya tekabül eder. Fazladan bir çaba harcamadan fazladan on kalori yakmak ise denemeye değerdir.


Daha çok su içmek metabolizmayı hızlandırır mı?

Evet. Metabolizma dahil olmak üzere vücuttaki tüm kimyasal tepkimeler suyun varlığına bağlıdır. Eğer susuz kalınırsa metabolizma ve diğer tüm sistemler işlerini yapmayı yavaşlatacaktır. Yeterince su içmenin metabolizmayı %2 hızlandırdığı Utah Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır. 8 bardak ve üzerinde su içenlerde metabolizma hızı %4’e kadar artış göstermektedir. Yeterli sıvı alındığının göstergesi idrarın berrak olması olarak değerlendirilebilir. Özellikle yemek ve ara öğünlerden önce su içilmesi fayda sağlamaktadır. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Diyet yaparken egzersiz yapmamak metabolizma hızını düşürür mü?

Evet. Diyet yapılmasına rağmen hiç egzersiz yapılmaması metabolizmanın yavaşlamasına ve yağların kalıcı hale gelmesine neden olur. Yağ kaybederken kasların korunması da mecburidir. Kalori azaltırken hareketlerle de fiziksel dayanıklılık sağlanmalıdır. Özellikle günde 1000 kalori ve altında alıma izin veren bir diyet sonucunda kas kaybı büyük artış gösterir. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Acı yiyecekler metabolizmayı hızlandırır mı?

Evet. Acı yiyecekler metabolizmayı hızlandırır ve aynı zamanda tokluğu arttırır. Acı biberlerde bulunan kapsaicin maddesi metabolizmayı yüzde 23’e kadar arttırabilir. Ancak bu artış geçicidir. Sürekli aynı seviyede kalmaz. Buna karşın düzenli olarak acı tüketilmesi sonucu belirli bir metabolizma hızlanması yakalanacaktır. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Daha fazla protein almak metabolizmayı hızlandırır mı?

Evet. Protein yağ ile karşılaştığında metabolik olarak avantaj sağlar. Vücudun daha fazla enerji üretmesine dolayısıyla daha fazla yağ yakılmasına neden olur. Tipik bir diyette en az %14 proteine yer verilmelidir. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Her öğünde greyfurt yenirse metabolizma hızlanır mı?

Hayır. Greyfurt metabolizma için mucizeler yaratmaz. Kilo verme konusunda yardımı olabilir. Bunun nedeni daha çok su ve lif içeriği nedeni ile mideyi daha fazla dolduruyor olmasıdır. Böylece bir sonraki öğünde daha az yenmektedir. Ana yemeklerin öncesinde yarım greyfurt yemek kilo verme konusunda başarılıdır. Fakat metabolizma hızına etki etmez. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Ağırlık kaldırmak metabolizmayı arttırır mı?

Evet. Kas gücü isteyen egzersizler yapılması halinde metabolizma hızlanır ve ekstra 100 kalori kadar bir miktar yakılır. Güçlü egzersizler kas kütlesi oluşmasına yardımcı olacaktır. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Kereviz metabolizma hızını arttırır mı?

Kereviz neredeyse hiç kalori içermediğinden ve yenilmesinin bile daha fazla kalori götürdüğünden negatif kalorili besin olarak tanımlanır. Bu özelliği ile diyet için sağlıklı bir yiyecektir ama metabolizma hızı üzerinde etkisi yoktur. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Çay içmek metabolizma hızını arttırır mı?

Yeşil ve oolong çayı olarak bilinen çaylar geçici olarak metabolizma hızını arttırmaktadır. Oolong çayının bir bardağı 1-1,5 saat için metabolizmayı %10 arttırırken, yeşil çay aynı süre için %4 artış sağlamaktadır. günde 2-4 bardak çay içildiği takdirde bir yıl sonunda 6-8 kilo arası verebilmek mümkündür. Etkiyi arttırmak için şekersiz çayın içine limon sıkmak faydalıdır. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Adet döngüsünün metabolizma hızı üzerindeki etkisi nedir?

Adet döngüsü metabolizmanın hem hızlandığı hem de yavaşladığı bir dengedir. Adet öncesi bir kaç gün metabolizma yavaşlarken yumurtalamaya kadar geçen sürede hızlanır. Bu nedele adet döngüsünün metabolizmaya artı ya da eksi yönde bir katkısı olduğu söylenemez. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa