Meyveler pişmiş yiyecekler ve kızartmalara oranla diyet için pek çok besinden daha ideal yiyeceklerdir. meyveler vücut için gerekli pek çok besin öğesini taşır. Sayısız vitamin formları ve basit şekerler içerir.

Meyve bitkilerin tohumlarını taşıyan organlara denir. Bu tanıma göre sadece elma armut değil yenilebilen kısımları tohumları taşıyan fasulye, salatalık, tahıllar vb.’de meyve sınıfına girmektedir.

Meyve diyeti çeşitlilik açısından sınırlı gibi görünse de, fındık, fasulye gibi besinlerle protein ihtiyaçları da sağlanmaktadır. Tahıllar doyuruculuk sağlarken, yumurta da meyve tanımına girmektedir.

Meyve diyeti uzun süre izlenmesi zor ve sakıncalı bir diyettir. Hayvansal gıdaların tüketimi kısıtlı olduğundan B vitaminleri eksikliğine neden olabilir. Ayrıca bu tür bir diyet karın bağırsak sorunları ve ameliyatı geçirmiş kişilere, kronik alkolizmi olanlara, crohn hastalarına ve yüksek şeker içeriği yüzünden şeker hastalarına tavsiye edilmez.

Diyet en uzun bir haftalık süreçlerle uygulanmalıdır. Daha uzun süre devam ettirilmesi halinde ciddi yeme bozukluklarına neden olabilir.

Sadece meyve tüketimine dayanan bu diyet tipi beslenme için gerekli kaynakları sağlayamadığından beraberinde mutlaka kalsiyum, karbonhidrat, demir, riboflavin, B ve D vitaminlerinin takviyesi yapılmalıdır.

Sadece meyve yemek vücutta detoksik bir etki yapacaktır. Kısa süreli detoks programlarında çoğunlukla meyve ve suları kullanılmaktadır. Bu süreçte vücuttaki kimyasal toksinler atılmakta, ölü hücreler ve istenmeyen yağ tabakaları hareketlenmektedir. Toksinler solunum, idrar, dışkı, terleme yolları ile vücuttan atılacaktır. Meyveler bağırsak ve sindirim sistemini temizleyecek, enerji verecek, cilt,saç ve tırnak gibi organları parlak sağlıklı yapmaktadır. Zihinsel yetenekleri de arttırmasına karşın sürekli bir tam meyve tüketimi yerine belirli sürelerde tüketilen detoksik bir diyet şeklinde önerilmektedir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa