Meyve Suyu Başlangıç Diyeti, Amerikan Televizyonlarının ünlü programcısı Brendan McCarthy tarafından geliştirilmiştir. Yedi günlük bir zayıflama programıdır. McCarthy diyeti kalp hastası babasının aşırı şişmanlığını ve kronik yorgunluğunu gidermek için tasarlamıştır.

McCarthy’nin ifadesine göre diyet programı sadece kilo vermekle kalmayarak daha sağlıklı bir vücut, daha parlak bir cilt, iyi bir konsantrasyon ve kondüsyon sahibi olacaklardır. Diyeti yapanların 12 kilo civarında verdikleri söylenmektedir.

Diyet 1 hafta boyunca taze meyve suyu tüketimine dayanmaktadır. Kalori kaybetmenin yanısıra vücudu temizlemek için de faydalıdır. Verilmeyen kiloların en önemli sorumlularından olan toksinlerin vucutaan atılmasına yardımcı olur. Böylece vucut fazla kiloları kolayca yakar. İhtiyacı olan besin maddelerini ise kullanır.

Diyet sınırlılıkları: çay, kolalı içecekler, şeker, soda, kafein içeren her türlü gıda, aşırı yağ, işlenmiş buğday, alkol, et, mandıra ürünlerive sigaradır. Her türlü taze neyve ve sebze tüketimi mümkündür.

Örnek Beslenme Planı

Sabah: 1 orta boy karpuzun suyu
Sabah atıştırması: Şeftali, havuç suyuna eklenmiş zencefil
Öğle: Kavun, salatalık, pancar ve maydanoz karışımı suyu
İkindi atıştırması: Elma,salatalık ve havuç suyu karışımı
Akşam: Salatalık, havuç, domates ve maydanoz suyu karışımı

Meyve ve sebze sularının miksi sınırsız miktarda tüketilebilir. Posaları da ayrıca yenilebilir. Sebze ve meyvelerin lif açısından zengin dokusu olması açlık hissini giderecektir.

Diyet programında egzersiz tavsiye edilmez, çünkü alınan kalori detoksik etki için vucut tarafından kullanılacaktır. Sporla harcanacak kadar kalori girişi yapılmamaktadır. Egzersiz yapmak isteyenler için tempolu yürüme önerilebilir. Ağır sporlardan ve aerobikten kaçınılmalıdır. Detoksik etkiyi güçlendiren yoga ise özellikle lenfatik sistemi çalıştırdığından önerilenler arasındadır.

Diyetin avantajları: Taze meyve ve sebze tüketimini arttırır. Etkili bir zayıflama programı olduğundan motive edici gücü fazladır. Toksinlerin atılmasını sağlayarak sağlığı güçlendirir. Kolayca izlenir. Kalori hesabı gerektirmez. Her meyve ve sebze ayrı mineral ve vitaminler içerdiğinden vucut ihtiyaçlarını karşılar.

Diyetin dezavantajları: Taze meyve ve sebze dışında tüm yiyecekleri yasaklar. Detoksun yan etkileri görülebilir. (Yorgunluk, kas ağrısı, baş ağrısı vb.). Karbonhidrat alması gereken kişiler için uygun değildir. Doğal şekerler açısından yüksektir. Bu yüzden şeker sorunu olanlara uygun değildir. Gereğinden fazla devam edilirse metabolizma bu yeni beslenme düzenine alışarak yavaşlayabilir. Dışarıda yemek yiyenler için zorlukları olabilir. Fazla katı içermemesi duygusal yönden uygulayıcıları zorlayabilir.

Bu program uzun vadeli bir beslenme planına geçiş için daha faydalı olacaktır. Hızlı sonuç vermesi ile, kişiyi daha sağlıklı beslemeye teşvik edecektir. 7 günden fazla yapılması önerilmez.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa