Meyvelerin zayıflama programlarına zarar verdiğini, ve kolay zayıflayabilmek için diyette meyvelere yer verilmemesi gerektiğini duyuyoruz. Beslenme programımızdan meyveleri çıkarmak doğru mu, gelin birlikte bakalım.

Meyvelerin şeker taşıdığı bilinen bir gerçektir. Gereğinden fazla şeker içeren meyveler de bulunmaktadır. Bu tür meyveleri aşırı miktarda tüketmek rejim için sakıncalı olabilir. Öte yandan meyveler içinde bulunan şekerler doğal şekerlerdir ve kişinin şekere olan gereksinimini giderir. Kar zarar hesabına bakılarak meyve yemenin diyette çok fazla olumsuzluğa neden olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü meyvelerdeki şekerler doğaldır, kan şekeri düzeylerinin aşırı yükselmesine neden olmaz ve şeker ihtiyacını giderir ve böylece kekler, çikolatalar, pastalar gibi aşırı şekerli, rafine ürünlerle hazırlanmış besinleri tüketmeyi daha az isteriz.

Meyve şekerine fruktoz denir ve bu tip şeker kan şekeri düzeyleri için zararlı değildir. Meyveler aynı zamanda çok fazla lif taşır. Çok lif demek, uzun süren doygunluk hissidir. Lifler midede şişer ve geç sindirilerek acıkma zamanını geciktirir. Ayrıca meyveler insan sağlığı için gerekli vitamin ve mineralleri, hastalıkların oluşum riskini azaltan antioksidanları barındırır. Eğer meyve yenmesinden hala endişe ediliyorsa elma, armut, muz ve portakal gibi glisemik indeksi daha az olanların tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle proteinlerle birlikte tüketilen meyveler (peynirle-elma ya da muzlu süt gibi) zayıflamakta yardımcınız olacaktır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa