Bir çok internet sitesi, zayıflama merkezleri ve diyetisyenler çabuk ve kolay zayıflama yöntemlerini anlatıp duruyorlar. Sonsuza yakın sayıdaki alternatifler içinde seçim yapmakta zorlanıyoruz. Peki zayıflamak bu kadar kolay mıdır? Bu sorunun cevabı tamamen kişiyle ilgilidir. Bazıları için çok kolay, bazıları için ise çok zor olabilir. Zayıflamak kişinin kendi kararıdır ve herkesin kolayca zayıflamasını sağlayacak bir yöntem ne yazık ki yoktur.

Kilo vermek için bu konuda pozitif bir görüş yaratmak çok önemlidir. Yani kilo vermeyi kesinlikle istemek ana şarttır. Sadece çevreden birileri kilo aldın dedi diye yapılan zayıflama çalışmaları işe yaramaz. bunu gerçekten istemeli ve kararlı olunmalıdır. Başlanılan program aynı düzeyde sürdürülmeli ve program sona erene kadar bırakılmamalıdır.

Kendimize uygun bir spor programımız olmalıdır. Aslında bu spor programı sadece zayıflamak isteyenlerde değil, sağlığı duruma elverişli herkesde olmalıdır. Kilo verme amaçlı olan ve solunum-dolaşım sistemlerini harekete geçiren kardio sporu en az iki haftada bir 45 dakika yapılmalıdır.

Bir diyet programı seçilmeden önce çok fazla alternatif bulunmalı ve şartları incelenmelidir. Her diyet her kişiye uygun olacak diye bir şart bulunmamaktadır. Ayrıca lahanadan nefret eden biri sürekli lahana ile beslenmek gereken bir diyette ne kadar başarılı olabilir? Bu yüzden program detaylı incelenmeli ve en ufak bir sakınca varsa başlanmamalıdır. Bazı diyetler beslenme ve alışveriş düzenine de uygun değildir. Örneğin maddi durumu buna uygun olmayan biri için sürekli karides yemesi gerekliliği maddi anlamda da külfet getirecektir.

Seçilen diyet, spor ve diğer gereklilikler oluşturulduktan sonra devamlılığı sağlanmalı ve öngörülen süre sonunda bitirilmelidir. Kilo vermek iki günlük bir iş değildir. Azim ve kararlılıkla izlenen bir plan sonuca ulaşacaktır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa