Kalori bir enerji birimidir. Enerji birçok yöntemle ölçülebilir.

1 kalori = 4,184 joule
1 negatif kalori = -4,184 jul
Gıdalar için kullanılan kalori 1 kalori =
1 kilocalori = 4,184 kilojoules (kJ) kcal

Bazı besinler kalori olarak düşük görünse de aslında bu kalorileri tüketmek zordur. Diğer bir deyişle bu tür kalorili gıdaları yakmak için vucudun çok çalışması gerekmektedir. Bazı gıdalar ise yüksek kalorili olmalarına rağmen kolayca yakılabilirler.

Örneğin ortalama bir porsiyon tatlı 4oo kilokaloridir. Ancak vücut tatlıyı yakabilmek için 150 kilo kaloriye ihtiyaç duyar. Yani bir porsiyon tatlı bize 400 değil 250 kalori vermiş olur. Bir porsiyon kerevizden ancak 5 kilo kalori alınabilir. Oysa çiğnemek ve sindirmek için çok daha fazlası gerekir.

Bu yüzden bu gıdaları tüketmek çaba harcamadan kilo azalmasına yardımcı olur.

Tüm gıdalar protein, karbonhidrat, yağ, mineral, vitamin ve kalorilerden oluşur. Vitaminler enzim üretmek için dokuları uyarır. Negatif kalori etkisi vitamin ve minerallerin alınan besinlerden fazlasının yakılması için enzim üreterek dokuları uyarması olarak tanımlanmaktadır.

Negatif kaloriye sahip besinler şöyle sıralanmaktadır. Bu gıdalar boş kalori ismi ile bilinirler. Sebzeler; Kuşkonmaz, pancar, havuç, papaya, brokoli, lahana, karnabahar, kereviz, hindiba, acı biber, salatalık, tere, sarımsak, Taze fasulye, marul, soğan, turp, ıspanak, şalgam, kabak. Negatif kalorili meyveler; elma, yaban mersini, kavun, kızılcık, greyfurt, limon, mango, turunç, ahududu, çilek , portakal, ananas, mandalina, karpuz,

Negatif kalori diyeti yukarıda sayılan besinlerin tüketilmesini önerir. Bunlar dışındaki besinler mümkün olduğunca yenmemelidir. Diyetin mantığı yediğinden fazla kalori tüketmektedir. Ve sayılan besinler bu yönden oldukça elverişlidir. Bu gıdalar dışındaki gıdaları yakmak için fazla bir güç sarfiyatı gerekmez.

Diyeti uygulayan kişilerin günlük olarak 200 gram verebildiği dile getirilmektedir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa