Bu diyet programı hamilelikten sonra fazla kilolarını vermek isteyen iki arkadaş tarafından geliştirilmiştir. Bu diyet en az iki kişi tarafından yapılır ve bir oyun şekline getirilerek rekabet fikri ile daha fazla kilo vermeyi amaçlamaktadır.

Diyet yaparken kazanmak için savaşmak, zayıflayacak ve bu arada sağlıklı bir beslenme tarzına geçiş yapılması amaştır.

Diyet takımların olduğu ve eğlenceli bir programdır. Her oyunda olduğu gibi bir ödül olması motivasyonu daha fazlalaştırabilir. İşin içine eğlenceyi katmak, diyet yapmanın stresinden kurtaracaktır. Diyet bir ay sürmektedir ve kazanılan, kaybedilen puanlar hesaplanarak sonuçlandırılır.

Neler puan kazandırır?

Hergün beş öğün yemek
Hergün en az 6 saat uyumak
Hergün 3 litre su içmek
Hergün yeni sağlıklı bir yiyecekle tanışmak

Neler puan kaybettirir?

Abur cubur yemek
Bir haftada 1 günden fazla alkollü içecek içmek

Diyet kısmında ise protein, sağlıklı yağlar, meyve ve sebzeleri kapsayan 5 öğün yemek gerekmektedir. Abur cubur, salatalık ve kereviz sapı yasaktır. Hergün 100 kalori karşılığında bir yemek serbesttir, bunu karbonhidrat ve şekerli tatlılar ya da çikolata, gazlı içecekler ya da başka sağlıksız herhangi bir şekilde değerlendirebilirsin:)

Meyve, sebze, yumurta, deniz ürünleri, tavuk, hindi yağsız kırmızı et, beyaz peynir, avakado,fındık, tahı, tohum ve zeytinyağı tamamen serbesttir.

Bir günlük örnek yiyecek planı:

Sabah: ıspanaklı omlet, mantar ve yağsız peynir
Ara: meyveli yoğurt (evde hazırlanmış)
Öğle: Izgara tavuk göğsü ve yağsız salata
Ara: 1 dilim Kepek ekmeğine sürülmüş fıstık ezmesi
Akşam: Zeytinyağında hafif kızartılmış sebze ile balık ve fırında yağsız patates.

Bu diyeti hazırlayanlar haftanın altı günü en az 20 dakika orta derecede spor yapılmasını önerir. Tamamlanan her spor seansı bir artı puandır.

Bu diyetin avantajı noktaları, zayıflamaya eğlenceli yaklaşımı, sosyal desteğin zayıflamada önemi, küçük porsiyonlarla sık yemenin faydası, Eğlenceli yöntemi ile stresi önlemesi, oyun kurallarını hayat kuralları haline getirmenin kolaylığı, uykunun önemidir.

Bu diyetin dezavantajları ise, kilo vermek isteyenin tek başına uygulamasının eğlenceli olmayacağı, yarışmaktan hoşlanmayanlara cazip gelmemesi, beş öğün yemekten hoşlanmama durumunda işlevsiz olması, kısa süreli zayıflamaya elverişli olmamasıdır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa