Doğru olmadığı halde kulaktan kulağa yayılarak herkesin doğru olduğuna inandığı bir takım bilgilere efsaneler diyoruz. Efsaneler hayatımızın her alanında mevcut. Özellikle beslenme-kilo alma ve verme söz konusu olduğunda herkes bir başkasından duyduğu asılsız bir bilgiyi paylaşmaya başlayınca aslında ilgisi olmayan bir meyve muhteşem zayıflatıcı olarak adlandırılırken, bir başka besin kilo aldırdığı gerekçesi ile tamamen sofralardan çıkarılabiliyor. Bakın en popüler beslenme efsaneleri neler:

Gece yemek kilo aldırır: En bilinen efsanelerden birisidir. Gece geç saatlerde yemek yemenin kilo aldırdığına dair bir kanıt yoktur. Bildiğimiz bu saatlerde genellikle yüksek kalorili besinlerin tercih edildiği ve bunların kilo almaya neden olabileceğidir. Ayrıca yatmadan önce yemek yemek mide ekşimesi ve hazımsızlığa neden olabilir.

Bazı şekerler daha iyi, bazıları daha kötüdür: Sofra şekeri, bal ya da fruktozlu mısır şurubu, hepsinde bir sürü kalori vardır. Vücut tüm şekerlere aynı tepkiyi gösterir. Sağlıklı olduğunu düşünerek tek bir şekere bağlanmak değil tüm çeşitlerden az miktarda tüketmek daha doğrudur. En doğrusu tatlıları sınırlamaktır.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Kahve çok kötüdür: Yakın zamana kadar çok yaygın bir görüş olan bu efsane yavaş yavaş yerini doğru bilgiye bırakmaktadır. Günde 2-3 fincana kadar kahve diyabet, safra taşı, parkinson ve bazı kanser risklerini azaltmaktadır. Ancak kahveler aromalı şuruplar, şeker ve kremalarla doldurulmamalıdır.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Hiç yağ tüketilmemelidir: Vücudun gelişimini sürdürmek için protein ve karbonhidrata olduğu gibi yağa da ihtiyacı vardır. Yağ kesinlikle tüketilmelidir. Yağ hücrelerde işlenerek bize enerji verir. Burada bilinmesi gereken trans yağların alınmaması, hayvansal yağların az miktarda ve sağlıklı bitkisel yağların daha çok tüketilmesi gerektiğidir.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Deniz tuzuna geçiş tüm sorunları halleder: Bir diğer beslenme efsanesi. Deniz tuzu da diğer tuzlar gibi sodyum içerir. Normal tuzun hangi zararı varsa deniz tuzunun da aynı zararı vardır.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Daha fazla su içmek zayıflatır: Su hayati önem taşıyan bir maddedir. İçme suyu bizi yüksek kalorili içecekler ve yiyeceklerden uzak tutabiliyorsa zayıflamaya yardım edebiliyor demektir. Ancak başka hiçbir şeyi değiştirmeden sadece daha fazla su içmek kilo vermeye neden olmaz.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Beslenme ve diyet efsanelerinin gerçekliğinde en önemli iki ipucu vardır. Birincisi bir besin gerçek olamayacak kadar iyiyse hemen hemen gerçekten o kadar iyi değildir. İkincisi ise bu bilgiyi kimin söylediğidir. Kilo alma ve verme konusunda bu iki ipucunu izleyerek duyduğunuz şeyleri değerlendirmeniz mümkün olacaktır. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa