Metabolizma tiplerine göre nasıl beslenilmesi gerektiğine bir önceki yazımızda değinmiştik. Metabolizma tipininizi öğrenmek için buradaki testi çözebilirsiniz.

Protein tipi metabolizmaya sahip insanlar, pizza, sosis gibi şarküteri ürünleri, bol yağ içeren gıdalar ile tuzlu çerezleri sever.

Protein tipi insanlar yemeye büyük bir sevgiyle bağlıdır. Çabuk doymazlar, herhangi bir şey atıştırmaları ya da büyük bir öğün yemeleri bile onları hala aç hissettirebilir. Şekerli yiyecekleri bir defa yemeye başladıklarında kendilerini frenlemeleri çok zordur. Şeker enerjilerinde patlamaya ve aşırı gerginliğe neden olmaktadır.

Protein tipleri ne kadar deneseler de kalorileri kısıtlayarak uygulanan diyetlerde başarılı olamazlar ve bu daha kötü hissetmelerine neden olur.

Protein tipli insanlar hatalı beslendiklerinde enerji sorunları, yorgunluk, sinir ve öfke yaşayabilir. Ani duygu değişiklikleri, enerji dengesizlikleri metabolizma yapıları ile tükettikleri besinlerin uyumsuzluğunun işareti olabilir.

Protein tipi metabolizmaya sahip olanların hayvansal gıdalar ve yağları tüketmesi karbonhidrattan kaçınması gerekir. Tahıllar, meyve ve sebzeler onlar için uygundur. Çok güçlü proteinlerin tüketimi düşük seviyede bırakılmalıdır, çünkü bu yorgunluk ve sinirliliğe neden olacaktır.

Protein tipi metabolizmaya sahip olanlar, her yemekte ve ara atıştırmalarda protein almalıdır. Bir öğünde tek başına karbonhidrat tüketmek bu kişilerde kan şekerinin yükselmesine ve sonrada çok çabuk düşmesine neden olarak sürekli açlık hissi duyacaklardır.

Bu kişiler hangi yiyeceklerin kendilerini doyurmadığını gözlemleyerek bunlardan kaçınmalıdır. Çünkü asla tatmin olmayacak ve hep daha fazlasını yiyerek kilo alımına neden olacaklardır.

Protein tipli kişiler yemek aralarını çok uzun tutmamalı, az ve sık yemelidir. Yemek aralarında uzun süre bırakmaları her öğüne aç bir kurt gibi sarılmalarına neden olur.

Protein tipleri kraker, makarna, katkılı ekmekler gibi arıtılmış karbonhidratlardan uzak durmalıdır. Bu tip karbonhidratlar hızlıca şekere dönüşerek kilo alımını hızlandırır.

Meyveler her ne kadar faydalı olsalar da protein tipleri için biraz daha az tüketilmeli ve dikkatli seçilmelidir. Meyveler yüksek oranda şeker içerdiğinden protein tiplilerde şişmanlatıcı olabilir. Protein tipi metabolizmaya sahip olanlar için bol lifli, az şekerli meyveler uygundur. Elma, avakado gibi bu tür meyveler sınırsız olarak tüketilebilir.Protein Tipi Metabolizmada Beslenme için 1 yorum yapılmış

Metabolizma Tipinizi Bulun » metabolizma tipine göre zayıflama, metabolizma tipi testi, metabolizma tipi diyeti, metabolizma tipi, metabolizma » Zayıflama çileği

12 Eylül 2010, 10:55 am

[…] Yarın: Metabolizma tipine göre beslenme. 1- Protein tipi metabolizma […]

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa