Pek çok Müslüman inanışları gereği Ramazan ayı boyunca gün doğumundan batımına kadar yemek yemek ve su içmezler. Bu düzen ilk bakışta iyi bir zayıflama yöntemi gibi görünse de azalan öğünler sanıldığı gibi daha az yenilmesine ve dolayısıyla kilo verilmesine neden olmaz. Ramazan ayı iyi kolesterolün yüksek, kötü kolesterolün az alınabilmesi için önemli bir fırsattır. Ancak pek çok insan buna dikkat etmez ve Ramazan bitiminde fazla kilolarla karşı karşıya kalır.

Oruç ibadetinde geleneksel olarak güneş doğmadan önce sahur, battıktan sonra ise iftar denilen iki öğün yenmektedir. Bazı müslüman ülkelerde hayat düzeni ramazan ayına göre ayarlansa da gerek ülkemizde gerekse batı ülkelerinde müslümanlar günlük program etkilenmeden ibadete devam edilmek durumundadır. Ertesi gün işte zorlanmamak için sahur yemeğini ihmal edenler aslında kilo problemleri ile karşı karşıyadır.

İnsan vücudu çok akıllı bir mekanizmadır. Günde sadece bir öğün tüketilmesi ile vücut o gün başka bir besin alamayacağından depolama yapmaya karar verir. Böylece bu tek öğünde alınan her türlü besin yağ olarak depolanır. Bu nedenle oruç tutanların gece boyunca en az iki öğün yemesi gerekir. Bu bile pek çok durumda işe yaramayabilir.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Ramazan esnasında bir kaç kilo alınması ya da verilmesi anormal karşılanmaz. Tehlike büyük miktarlarda kilo alınmasıdır. Kişiler kilo alma endişesi ile iftar davetlerine gitmekten bile kaçınabilirler. Oysa ki bir kaç kuralı izleyerek kiloları kontrol altında tutmak mümkündür. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Oruç tutanlar öncelikle fazla karbonhidrat alımından kaçınmalıdır. Bizler millet olarak karbonhidratları ne kadar seviyor olsakta ramazan ayında alınan her karbonhidrat ürünü kilo alımına hızlı katkılarda bulunmaktadır. Pirinç yemekleri, makarna, tatlı, ekmek ve şekerler en önemli karbonhidratlardandır. Mümkün olduğunca az tüketilmelidir.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Karbonhidratlar azaltıldıktan sonra tüketilmesi gereken en önemli besin grubu proteinler olacaktır. Karbonhidratlar azaltıldıktan sonra protein alınırsa bu açlık hissini durduracak, az yemeye neden olacak ve tokluk süresini arttıracaktır. Tavuk, kırmızı et, yumurta ve deniz ürünleri önemli proteinlerdendir. Protein yönünden zengin bir diyet kolesterol ve kan şekerini düşürecektir ve genellikle kilo kaybına neden olacaktır.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Ramazan süresinde bol miktarda lif alınmalıdır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler bu dönem için idealdir. Sınırsız salata yiyerek hem düzgün beslenebilir hem de ertesi gün için tokluğunuzu koruyabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken salata soslarının tamamen yağsız olmamasıdır. Tamamen yağsız olarak tüketeceğiniz yeşil yapraklı bitkilerin şekere dönüşmesi daha fazladır ve bu da genellikle kilo almakla sonuçlanır.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Ramazan ayında şeker ihtiyacını karşılarken tatlılar yerine meyvelerden yararlanılmalıdır. Ancak meyveler de çok miktarda şeker içerdiğinden bir ya da iki adetle sınırlandırılmalıdır.

İçeceklerde ise dikkat edilmesi gereken şekersiz olmalarıdır. diyet içecekler ya da suni tatlandırıcılar kullanmak bu dönemde faydalı olabilir. Suni tatlandırıcılar elbette doğalının yerini tutmaz ancak en azından ramazan ayı süresince kilonuzu korumaya yardım eder.
Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.
Yüksek proteinli bir diyette vücut bir yağ yakma makinesine dönüşecektir. Saydığımız noktalara dikkat edilmesi kolesterol düzeyi, kan basıncı için faydalı olacak, uzun ve sağlıklı bir yaşama kavuşturacak ve Ramazan ayınızı sorunsuz geçirmenize olanacak sağlayacaktır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa