Ramazan ayında oruç tutanlar için diyet programlarına devam etmek sıkıntı yaratır. Ancak temelde oruç tutmak bedensel ve psikolojik bir eğitimdir ve oruç tutabilenlerin sağlıklı beslenme tarzına geçmeleri için iyi bir fırsattır.

Ramazan ayında çok fazla sayıda öğün içeren diyetlerin yapılması mümkün olmasa da basit önlemlerle kilo verme deneyimini devam etmekte bir zorluk yoktur.

Ramazanda yapılan diyetle birlikte egzersiz yapılabilir. Bunun için sabahın erken saatleri (tercihen sahur sonrası) ve iftar- sahur arasındaki zaman dilimi önerilmektedir.

Pek çok rejim programı günlük 6 öğün önerse de ramazan ayında bu sayıya uymak mümkün olmayacaktır. Oruç tutan ve aynı zamanda rejime devam etmek isteyenler yemeklerini basitçe 3 öğüne ayırabilirler. Sahur, iftar ve arasında kalan zamanda bir diğer öğün. Ancak bu öğün yatmadan en az yarım saat önce yenilmelidir.

Ramazan ayında diyet yapanlar yavaç sindirilen yiyecekleri tercih etmelidir. Nişasta içeren besinler de yenilebilir. Nişastalı besinler yemek kötü değildir. Uzun süre tok hissedilir ve yavaş sindirilen kaliteli protein ve sağlıklı yağlarla takviye edilir.

Tüm öğünlerde yumurta, et, fındık gibi çerezler, yoğurt ve ayran önerilmektedir.

Ramazan süresince oruçla birlikte yapılan diyetlerde çok fazla kilo kaybı beklenmemelidir. Bu diyetler varolan kiloyu koruma ve daha sağlıklı beslenmeye geçiş olarak düşünülmelidir.

Oruçlu olunmadığı zamanlar yani iftar ve imsak arasındaki saatlerde bol sıvı özellikle su tüketilmelidir. Gün içindeki idrarın renksiz ve kokusuz olduğu zamanlarda içilen kadar su doğru miktardır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa