Çoğu kişinin düşündüğünün aksine Ramazan ayında kilo verilmesi daha kolaydır.

Amerikalo Kardiyoloji uzmanı Dr. Toth’un “Therapeutic Lipidology” adlı kitabında değindiği nokta orucun kilo almaya değil vermeye yardımcı olduğu, neyi nasıl yediklerine bağlı olmadan kolesterolü dengelediği, iyi kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolü düşürdüğüdür.

İnsan vücudu çok akıllı bir mekanizmadır. Bir kaç günlük geçiş sürecinden sonra sadece bir günlük yemek depolaması gerektiğini anlar. Gerektiği kadar besini depolar ve ertesi gün kullanıma sunar. Açlık hissetmediği halde sırf ertesi gün kullanabilmek için bir şeyler yemek kilo alınmasına neden olur. Çünkü bedenimiz zaten ihtiyacını algılamış ve gereken maddeleri depolamıştır.Ramazanda kilo almamak için tamamen yemekten vazgeçmek, sahuru atlamak ya da iftar davetlerinden uzak durmak gerekmez. Sadece bir kaç temel kurala uymak yeterlidir.

İlk olarak fazla karbonhidrat tüketiminden kaçınılmalıdır. Bizler millet olarak karbonhidratlı yiyeceklere bayılırız ve sofralarımızın büyük bölümünü bu tür yiyeceklere ayırırız. Pirinç, makarna, ekmek, tatlı ve şekerler karbonhidrat içerir. Fazlasından kaçınmak gerekir. Ancak hiç almamakta vücut sağlığı için sakıncalıdır. Karbonhidratları uygun miktarda alırken salata ve içeceklerle de desteklemek gerekir.

İkinci önemli konu protein tüketimidir. Karbonhidratları azalttıktan sonra protein içeren besinleri yediğimiz takdirde açlık hissimiz en aza inecek ve bize gerekenden fazlasını yemeyi kesecektir. Tavuk, dana, kuzu, hindi etleri, yumurtalar, balık ve deniz ürünleri protein içerirler. Yaygın kanının aksine sağlıklı proteinler kolesterolu yükseltmez ve dengeler. Faydalı proteinlerin kolesterolü düşürdüğü New England bilimadamları tarafından kanıtlanmıştır.

Lifli gıdalarla beslenmek önemli bir kuraldır. Sebzeler bol miktarda lif içerir. Yeşil yapraklı bitkilerden hazırlanan salataları sınırsız tüketebilirsiniz. Ancak sağlıksız ve yağlı soslar kullanmamak şartıyla. Meyveler de bol miktarda lif içerir ancak meyvelerin şeker içeriği fazla olduğundan günlük olarak bir-iki tane tüketilmesi yeterlidir.

Ramazan sırasında şekerli içecekler, çay ve kahve çok tüketilir. Ancak bu doğru bir davranış değildir. Eğer bu isteğe karşı koyulamıyorsa en azından bunlara şeker yerine tatlandırıcılar katılmalı ve mümkün olduğunca diet tipleri tercih edilmelidir.

Yüksek protein diyetinden sonra metabolizmamız hızlanacaktır. Ayrıca şeker ve karbonhidrat almadığından enerji sağlayabilmek için yağları yakmak zorunda kalacaktır. Bu tip bir beslenme ile ramazan ayında uyurken bile kilo vermek mümkün olacak ayrıca kolesterol ve tansiyon da dengelenecektir. Bu daha uzun ve sağlıklı yaşamak için bize yardımcı olacaktır.

Sizde Yorum Yazın