Diyet yapılsın ya da yapılmasın beslenmede en dikkat edilmesi gereken kural sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Organizmanın görevlerini sürdürebilmesi için vücut enerjisiz bırakılmamalı, gerekli besinler tüketilmelidir.

Sağlıklı beslenmede tüm besin grupları doğru miktarlarda tüketilmelidir. Tükettiğimiz gıdaların koruyucu içermemesi tercih edilmelidir.

Karbonhidratlar önemli bir enerji kaynağıdır. Günlük besin tüketiminin toplamının yüzde 50’si karbonhidratlarla karşılanmalıdır. Ekmek, tahıllar ve makarna zenginleştirilmiş karbonhidratlardır. Meyveler ve sebzeler ise lif açısından zengin ve daha sağlıklı karbonhidratların arasında yer alır.

Organizmanın gelişmesi, yeni doku oluşumu gibi işlevler için protein tüketmek gerekir. Proteinler için doğru tüketim miktarı tüm besinlerin yüzde 15’i civarıdır. Tahıllar, tohumlar, baklagiller, et, yumurta, balık ve süt ürünleri protein kaynaklarının başında gelir.

Enerji sağlayan bir başka besin grubu yağ ve lipidlerdir. Toplam miktarın yüzde 30’u yağ ve lipidlerden sağlanmalıdır. Bu miktarın büyük kısmı doymamış, bir kısmı da doymuş yağlardan sağlanmalıdır. Zeytinyağı doymamış yağlar içine girerken, süt ve peynirde bulunan ya da tereyağındaki hayvansal yağlar doymuş yağlardır.

Hücre ve dokuların yapısını korumak içinse vitamin ve mineral tüketilmelidir. Vitamin ve mineraller en ideal olarak sebze ve meyvelerden elde edilir.

Sağlıklı bir erişkinin toplam vücut ağırlığının yüzde altmışı sudur. Sağlıklı çalışmanın devamı için ve toksik maddelerin atılması için su tüketimi şarttır. Sağlıklı beslenmek isteyen bir kişi günde 8 bardak su içmelidir.

Bu genel kuralların yanında sağlıklı beslenmek için güne her zaman kahvaltı ile başlanmalıdır. Kahvaltı günlük besin gereksinimizin üçte birini aldığımız en önemli öğünüdür. Gün içinde hafıza ile ilgili işlevler, konsantrasyon, canlılık için kahvaltı atlanmamalıdır.

Kahvaltıda bol miktarda protein, tahıllar, taze meyveler mutlaka tüketilmelidir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa