Sağlıklı ve dengeli beslenme, tüm beden sağlığı için gerekli bir uygulamadır. Organların doğru çalışması ile kronik hastalıklara yakalanma riski ortadan kalkacak, metabolizmanın çalışması düzene girecek, doğru orantılı olarak kilo kontrolü sağlanacak ve ruh sağlığı, düzgün görünüşün etkisi ile güçlenecektir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için gerekli şartlar, uzman kişilerce araştırılmış durumlardır. Dünya Sağlık Örgütü, toplam sağlığın korunması amacıyla yaptığı çalışmalarda beslenme konusunun özellikle üzerinde durmuş ve bazı kurallar yayınlamıştır.

Bu kurallar şöyledir;

Beslenme ile enerji alımı dengede tutulmalı ve kilo almayı kontrollü hale getirmelidir.

Beslenmede gıda çeşitliliği sağlanmalıdır. Tüm besin gruplarından uygun miktarlarda alınmalı, tek tip beslenmeyi alışkanlık haline getirmemelidir. Doymuş yağlar bu miktarın ancak yarısı olmalıdır. Yağ ihtiyacının diğer kısımları doymamış yağlar ile tamamlanmalıdır.

Taze sebze ve meyveler, tahıllar, fıstık ve fındık gibi besinler ve kuru baklagillerin tüketim miktarı arttırılmalıdır.

Karbonhidratların tüketimi sınırlandırılmalı, basit şeker tüketimi toplam beslenmenin yüzde onunu aşmamalı, nişasta ihtiva eden karbonhidrat tüketimi bunlara nazaran fazla olmalıdır.

Rafine edilmiş tahıl ürünlerinden kaçınarak posa tüketimi fazlalaştırılmalıdır.

Bir günde alınan kolesterol seviyesi 300 miligramdan az olmalıdır.

Süt ve süt ürünlerinin az yağlı ya da tamamen yağsız olması tercih edilmelidir.

Alkollü içki tüketimi en az seviyede tutulmalıdır. Günlük 30 miligramın üstünde tüketilen alkol, sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Günlük 2 bira, 1 bardak şarap ya da sert içkilerden (rakı, viski vb.) bir duble almak önerilen miktardır.

İçme suyunun bulundurduğu flor miktarının belli seviyelerde olması gerekir. 0,7-1.2 mg/litre şartını taşımayan sular tüketilmemelidir.

Tuz tüketimi en aza indirilmeli, günlük kullanımda 5 gramı geçmemelidir.

Fiziksel aktivite ve egzersizler artıırılmalıdır. Günlük 1 saat civarında yapılan hafif tempolu spor, bu ihtiyacı karşılamak için yeterlidir.

Beslenme, diyet, sağlık ve hastalıklar arasındaki ilişkinin kanıtlanıp, kabul edilmesi ile birlikte beslenme planları ve bu konuda eğitime ihtiyaç fazlalaşmaktadır. Beslenme koruyucu sağlığın önemli bir parçasıdır ve hastalıklara yakalanmamada rolü önemlidir.

Tek tip beslenme ile kronik hastalıklara yakalanma şansı son derece artmaktadır. Bilinçsiz beslenme, fazla yağ tüketimi, aşırı protein ve işlenmiş besin tüketimi, kalp hastalıkları ve kanser başta olmak üzere bir çok tehlikeli hastalığa yol açmaktadır.Sağlıklı Beslenme İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler. için 2 yorum yapılmış

Rina Gidaro

28 Nisan 2010, 1:53 am

Sitenizi cok begendim tesekkur ederim cok guzel bilgiler var facebook sayfamda bu siteyi paylaşacagım.

elanur

18 Ocak 2011, 3:25 pm

bıktımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa