Mantıklı ve sağlıklı kilo kaybı haftada 0.5-1 kg. arasıdır. Bunu başarabilmek için günlük 500 kalori az alınması yeterlidir. Bunun için işlenmiş karbonhidratları işlenmemişleri ile değiştirmek, yağ içeren süt ve ürünlerini yağsızları ile değiştirmek yeterlidir.

Et, balık, yumurta, fasulye ve mercimek gibi gıdalar protein içerir. Protein yönünden zengin gıdalar demir, selenyum, çinko ve B vitaminleri açısından zengindirler. Yalın protein kaynakları iştahı frenlemek açısından da yardımcıdır. Etler deri ve yağlarından ayrıldıktan sonra az yağ ile hazırlandığında gerçekten sağlıklı besinlerdir. Balıklar omega yönünden zengindirler ve öneml yağ asitleri içerirler.

Protein içeren gıdalar günlük iki porsiyon kadar tüketilmelidir. Bir porsiyon eşittir:

* Bir iskambil paketi kadar et ya da balık
* İki yumurta
* Dört yemek kaşığı fasulye, mercimek gibi baklagiller.

Ekmek, patates, pirinç, kahvaltılık tahıl gevrekleri karbonhidrat içerir. enerji sağlar, ayrıca b vitaminleri ve demir içerir. karbonhidratlar günlük besin tüketim miktarının 3’te birini oluşturmalıdır. Tüketim esnasında bol lif içeren ve işlenmemiş olanların seçilmesi açlık hissinin kontrolü için gereklidir.

Dengeli bir diyette karbonhidratlar her gün beş porsiyon alınmalıdır. Bir porsiyon karbonhidrat eşittir:

*Bir büyük dilim ekmek.
*Bir dürüm ekmeği
* Üç yemek kaşığı makarna
* İki küçük patates
* İki yemek kaşığı pirinç

Meyve ve sebzeler, vitamin ve mineral gibi temel besinleri ve bir çok sağlıklı bileşeni içerir. Sağlıklı bir diyet yapmak isteyen herkes meyve ve sebze tüketimini arttırmayı amaçlamalıdır. Meyve ve sebzeler çok miktarda su içerir ve kilo kontrolünü kolaylaştırır.

Sağlıklı bir diyet günde beş porsiyon meyve, sebze içermelidir. Bir porsiyon meyve ve sebze eşittir:

* Bir elma, armut, portakal gibi büyük meyveler
* Bezelye, havuç, brokoli gibi sebzelerden iki yemek kaşığı
* İki çorba kaşığı çilek, ahududu
* Bir avuç üzüm
* Bir küçük bardak meyve suyu
* Bir avuç kuru meyve

Süt ve peynir, yoğurt gibi süt ürünleri önemli vir kalsiyum kaynağı olarak protein ve mineral sağlar. İyi bir diyet için bunların yağsız veya az yağlıları tercih edilir. Üç porsiyon süt ürünü günlük tüketim için uygundur. Bir porsiyon eşittir:

*Bir bardak süt
*Bir bardak yoğurt
*Bir kibrit kutusu peynir

Cipsler, yağlar, sos ve kremalar, kek, bisküvi ve çikolata şeker açısından zengin yiyeceklerdir. bu sınıfa alkol de girer. Kalorileri yüksek ancak vitamin ve mineral gibi besin değerleri düşüktür. Yüksek miktarda enerji verir ve yakılamadıkları takdirde vucutta yağa dönüşür. mümkün oldukça az tüketilmelidir. Miktar arttırıldıkça diyetin başarı oranı düşer.

Bizler genellike ihtiyacımız olandan 2 kat fazla tuz tüketmekteyiz. bu davranış gıdaların doğal tadlarını tuz ile maskelemekte ve daha çok tüketime sebep olmaktadır. Tuz tüketimi azaltılmalı ve hazır yiyeceklerdeki tuz oranları dikkate alınarak tüketilmelidir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa