Sağlıklı beslenme hayatın kaliteli şekilde devamı ve hastalıklara yakalanma oranlarında yaptıkları değişiklik açısından toplam sağlık içinde önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı beslenen bir kişi doymuş ve trans yağlardan, kolesterolden az, sebze,lif ve meyvelerden çok tüketmelidir.

Sağlıklı beslenmek için doymuş, trans yağlardan ve kolesterolden fakir, meyve, lif ve sebzelerden zengin bir program uygulanmalıdır. Günlük tuz kullanımı (sodyum klorür) 6 gramı geçmemelidir. Trigliserid yüksekliği varsa alkol kesilmelidir, aksi takdirde günde 30 gramı (40 mL viski veya rakı, 250 mL şarap, 600 mL bira) geçmemelidir. Zayıf ve güçsüz yapılı erkekler ve kadınlarda bu miktar daha da düşük olmalıdır. Yağ alımı toplam enerjinin %30’u kadar olmalıdır.

Diyetteki toplam yağ miktarı kadar doymuş/doymamış yağ asitleri oranı ve alınan kolesterol miktarı da önemlidir. Doymuş yağ total kalorinin %10’undan az, tekli doymamış yağ %20’si kadar, çoklu doymamış yağ %10’u kadar olmalı ve alınan günlük kolesterol 200 mg’dan az olmalıdır. Diyette tüketilen esas tekli doymamış yağ asidi oleik asit olup zeytinyağı ve kanola yağında bulunur. Avokado ve fındıkta da bol miktarda bulunmaktadır.

Saf ve rafine şekerler yerine (şeker ve şeker ilave edilmiş gıdalar) kompleks karbonhidratların (polisakkarit) nişastalı gıdaların tüketilmesi daha uygundur. Kompleks karbonhidratlar daha düşük kalorili olmalarının yanı sıra lif, mineral, esansiyel amino asit bakımından da zengindir. Yulaf ürünleri, tam pirinç, kuru baklagiller, tam ekmek, sebzeler, meyveler liflerden zengin gıdalardır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa