Sağlıklı bir diyetin, kilo kontrolünü sağlamak ve hastalıklara karşı korunmak için gerekli olduğuna değinerek sağlıklı beslenmenin 10 temel kuralının ilk beşini dün yayınlamıştık. Bugün diğer 5 kuralla yazımızı tamamlıyoruz.

6- Lif Alımını Arttırın: Yetişkinlerin günlük 25-38 gram arasında lif almaları gerekmesine karşın çoğumuz bunun yarısını bile alamıyoruz. Oysaki fiber adıyla da bilinen lifler kronik pek çok hastalığa yakalanmayı engelleyen önemli diyet öğelerdiri. Diyabet, kalp hastalıkları hatta kansere karşı koyarak sindirime yardımcı olur, kan şekerini düzenler ve kilo kontrolü sağlarlar. Lifler sebze, baklagil ve tahıllarda bol miktarda bulunur.

7- Tuzu Azaltıp, Potasyumu Fazlalaştırın: Bu önlem sıvı dengesini korumaya yardımcı olacaktır. Tuz tansiyonu arttırır. Tuz sağlık için gerekli bir mineral olmasına karşın, fazla miktarlarda alınması ve bu alımın sağlıksız gıdalarla yapılması beslenme dengesini bozar. Potasyum sinir ve kas fonksiyonlarını, hücre yapısı ve bütünlüğünü korur. Tuzun zararlı etkileri potasyumla giderilir. Potasyum muz, portakal, şeftali ve domateste bulunur.Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

8- Şekeri Kısıtlayın: Yetişkin bir insanın ortalama şeker tüketimi yıllık 73 kilo olarak tahmin edilmektedir. Bu miktar ihtiyacın çok üzerindedir. Aşırı şeker tüketimi diyabet, aşırı şişmanlık, kolesterol yüksekliği, diş çürümesine olduğu kadar duygusal dalgalanmalara da neden olur ve pek çok sağlık problemini beraberinde getirir. Bağırsaklarda şeker birikimi sindirimi bozar ve vücudu zehirler. Şeker toplam beslenmede yüzde 10’larda tutulmalı ve meyvelerde olan doğal şekerler tercih edilmelidir. Yapay tatlandırıcılar baş ağrısı, akıl sorunları, beyin hasarı ve kanserler için açık davetiyedir. Bitkisel olarak elde edilen yapay tatlandırıcılar mevcuttur. Kalorileri ise yoktur. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

9- Kafeini Kesin: Yüksek kafein alımı kadınlarda doğurganlığı, toplamda ise kemik yoğunluğunu azaltan, tansiyonu yükselten, uyku problemlerine neden olan ve sinirlilik, titreme ve huzursuzluğa neden olan bir maddedir. Alkol bile kafeinin yaptığı bağımlılık etkilerine neden olmaz. Kafein yoksunluğu bir kaç saat içinde baş ağrısı, sinirlilik ve yorgunluğa neden olur. En çok kafeini filtre kahveler içerir. Sakinleştirici etkileri olmasına karşın yarar-zarar dengesinde zararları çok daha fazla basmaktadır. Kafein gereksinimi hissediliyorsa günlük 2 bardak kafeinli ürünle sınırlandırılmalıdır. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

10- Alkolün Fazlası Zararlıdır: Ağır ve kronik içicilik yani günde 3 kadehten fazla alkol alınması karaciğer, kalp damar hastalıkları, pankreas, bağışıklık sistemi, sinir sistemi, beyin hasarları, cinsel yaşam, üreme sistemi ve kanser türleri için zararlıdır. Alkol kilo alımına neden olur. Günde 1 ya da 2 kadeh sağlıklı alkol tüketimidir ve bu miktar korunduğunda bazı faydaları görülmektedir. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa