Fazla kilolarından şikayetçi olan insanların neredeyse tamamı hayatlarında en az birkaç defa zayıflamak için diyet yapmayı denerler. Vücutlarına uygun olan diyetle sağlıklı zayıflamak yerine çevrelerindeki insanların söylediklerine göre hareket ederek yanlış bir şekilde beslenirler. Tanıdığı bir insanın kilo vermesini sağlayan bir diyetin kendisinde de işe yarayacağını düşünen insanlar genellikle yanılırlar. Çünkü her insanın metabolizması kendine has olduğundan uygulanması gereken zayıflama diyet programı da farklı olmaktadır.

Ülkemizde de televizyon, radyo ve internetle kilo vermekle ilgili onlarca şey duyan insanlar bunların hangisi doğru hangisi yanlış düşünmeden birisini seçerek diyet yapmaya başlarlar. Bu tarz denemelerle kilo veremeyen ya da verdiği kiloyu fazlasıyla geri alan insanlarda diyet yapmanın işe yaramadığına dair bir önyargı oluşur. Beklentinin üst düzeyde olması ve sonucunsa bir hayal kırıklığı olması neticesinde kendilerine olan inançları azalır.

Fazla kilolarından şikayetçi olup zayıflamak isteyen insanların, bunun öncelikle yeme bozukluğundan ve hareketsiz yaşamdan kaynaklandığını anlamaları gerekir. Birkaç haftalık diyetlerin yerine, ömürleri boyunca sürecek bir yemek yeme düzeni içerisine girmeleri gerektiğinin farkına varılması, başlangıcı daha da kolaylaştıracaktır.

Öğün atlayarak kilo verileceğine, kolay zayıflanabileceğine inanan insanların sayısı da görmezden gelinemeyecek kadar fazladır. Aslında öğün atlayarak kilo vermekten ziyade vücudunuzun kilo almasına yardımcı olmuş olursunuz. İhtiyacı olan enerjisi alamayan ve uzun saatler aç kalan vücut ilk alınan besinleri hemen yağa dönüştürerek depolama ihtiyacı hisseder. İnsan vücudu daha sonra tekrar eden bir aç kalma sürecinde ihtiyaç duyulacak enerjiyi karşılamak için besinleri yağa dönüştürür.

Bilenin aksine azar azar ve sık sık yemek yemek çok daha etkili bir kilo verme yöntemidir. Bu şekilde vücudunuz sürekli sindirim faaliyeti içinde olacağından metabolizmanızda hızlanacaktır. Dolayısıyla günlük harcadığınız kalori miktarınızda artacaktır.Sağlıklı Zayıflama Yöntemi için 1 yorum yapılmış

tubaerdem

26 Aralık 2011, 9:25 pm

ya benim13 yaşındayım benim ailem bana diyorlar senin kardeşlerin senden önce evlençekler sen öyle kalaçaksın ben çok üzüldüm kilo 60

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa