Çocuk gelişimi devam ederken kilo verdirmek yerine, vücut ağırlığının korunması önerilmektedir. Bu durumda aşırı şişman ya da şişmanlığı nedeni ile psikolojik sorunlar yaşayan çocuklarda tedavi yapılması daha uygundur. kısıtlaması önerilmemektedir. Çocuklarda ve genellikle yetişkinlerde diyet tedavisinde yağ ve kalori alımının azaltılması, dengeli ve az kalorili beslenilmesi en doğru yoldur. Yüksek kalori içeren, besin değeri düşük yiyecek ve içecekler sınırlandırılarak, tahıl, sebze ve meyve tüketimini arttırmak bu kapsamdadır.

1990 yılında yapılan bir araştırmada günlük 900-1300 kalori içeren ve fiziksel aktiviteyi arttırıcı bir diyet denenmiş, besinler renklerle kodlanmıştır. Düşük kalorili – serbest- yiyecekler yeşil, orta kalorili, protein içerenler; sarı ve son olarak yüksek kalorili yiyecekler kırmızı olarak kategorilendirilmiştir. Bu araştırma sonucunda sürekli düşük kalori içeren gıdalarla beslenilmesi kısa sürede kilo verseler de bir süre sonunda vucut sıvısının azaldığını ve yağların arttırdığı gözlemlenmiştir. Atkins diyeti gibi yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı diyetlerin beslenme değeri olarak yetersiz olduğu ve kalsiyum ile suda çözünen vitaminlere gereksinim olduğu da ayrıca bildirilmektedir.

Şişmanlığın kronik bir sorun olduğunun tanınmasının önemli olduğu ve kısa süreli kilo verme girişimlerinin sorunu çözmeyeceği, çocuklarda ciddi kalori kısıtlamasının uygun olmadığı, yeterli enerji deposu olsa bile beslenme sendromu dahil olmak üzere bazı metabolik sorunlara neden olabileceği belirtilmiştir. Başarılı diyet programları; sağlıklı beslenme, eğitim ve sosyal destek ile sağlanmaktadır

Fiziksel Aktivite
Kiloyu korumak veya kilo vermek için fiziksel aktivite gerekmektedir. Düzenli fiziksel aktivite, çocukların günlük aktivitelerini artırarak kilo yönetim programlarının bir parçası olmaktadır. Uygun diyet programı ile birlikte yapılan fiziksel aktivite uzun dönemde kilo vermede en iyi sonucu vermektedir . Çocuklar için günlük 60 dakika orta düzey fiziksel aktivite önerilmektedir.Şişman kişiler için yürüyüş en basit aktivitedir. Bunun yanında yüzme, su egzersizleri ve bisiklete binme de önerilmektedir.

Davranış Tedavisi
Şişmanlığın tedavisinde en başarılı yöntem, diyet ve fiziksel aktivite ile birlikte davranış tedavisidir. Davranış tedavisi ile çocukların uygun olmayan yeme alışkanlıkları ve yaşam biçimleri değiştirilerek problem çözme becerileri geliştirilir. Çocuklar, davranış tedavisi ile, kilo yönetiminde aynı ailedeki yetişkinlere göre kalıcı sonuçlar elde etmektedirler. Özellikle aile bazlı girişimlerde, şişman çocuklarda davranış terapisinin tedaviye dahil edilmesinin önemi gösterilmiştir . Davranış tedavisinde sık kullanılan teknikler: yiyecek alımı ve kilonun kendi kendine izlemi, model olma, pozitif güdülenme (ödül) ve uyaran kontrolü (fazla yemeye neden olan durumlardan kaçınmayı öğrenmek)dür.

Uyaran kontrolü, kilo yapıcı yiyeceklerin ev ortamında sınırlandırılmasını, bütün yemeklerin yemek masasında ve zamanında yenmesini içerir. Yeme davranışlarının değiştirilmesine yönelik örneklere; ağza küçük parçalar halinde yemek götürme, yemeği uzun sure çiğneme, lokmalar arasında çatalı masanın üzerine koyma ve tabakta biraz yemek bırakma verilebilir.

Davranış tedavisinde, çocuklar yiyecek ve aktivite çizelgesi tutmaları konusunda cesaretlendirilirler. Böylece çocukta kendi beslenme ve egzersiz örüntüsü hakkında farkındalık oluşturulur. Bunun yanı sıra, ebeveynler de televizyon önünde yemek yenmesinin önlenmesi, çok sık hızlı-hazır (fast-food) restorantlarına gidilmemesi ve ödül olarak yiyecek verilmemesi gerektiği konularında bilgilendirilirler. Aileye dayalı davranış kilo yönetim programlarının aha etkili olduğu belirtilmektedir.

Tıbbi Tedavi
Ülkelerin ilaçlara ruhsat vermekle görevli kuruluşları çocuklarda kilo vermeye yönelik hiç bir ilacı onaylamamaktadır. İştahı baskılayıcı ilaçlar, kiloyu korumak için diyet ve fiziksel aktiviteden daha etkili bulunmamaktadır. Ayrıca bu ilaçların kullanımı alışkanlık da oluşturabilmektedir.Şişman Çocuklarda Zayıflama için 1 yorum yapılmış

sümeyra

11 Şubat 2013, 2:41 pm

ben cokzayıflamak istiyorum ama zayıflayamıyorum 67kiloyum 13yaşındayım

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa