Şişmanlığın nedenleri ne olursa olsun, şişman insanların toplumda genellikle dezavantajlı bir durumda oldukları yadsınamaz. Çok şişman çocuklar okulda oyun oynamakta ve arkadaş edinmekte güçlük çekerler. Beden eğitimi dersleri diğer çocuklardan farklı olarak bu çocuklar için eğlence kaynağı değil sıkıntı kaynağı olur. Fazla kilolu çocuklar büyüyüp şişman yetişkinler oldukları zaman beslenme alışkanlıklarını değiştirip fazla kilolarından kurtulamazlarsa sosyal hayatlarında normal kilodaki insanlara göre daha çok sorun yaşayacaklardır.

Şişmanlık insanı bazı işleri yapmaktan alıkoyabilir. Aşırı kilolu insanlar silahlı kuvvetlerde, polis teşkilatında ya da itfaiye gibi aktif çalışma gerektiren işlerde başarılı olamaz. Fazla kilolu kişilerin kendilerine güvenleri olmadığı düşünülür ki bu büyük çoğunlukta doğru olarak değerlendirilebilir. Eğitimi ve psikologlar şişmanların pek çoğunun yapabileceklerinin çok altında bir performans sergilediklerini kabul etmektedir.

Şişmanların hayattan normal kilodakilerden daha az zevk aldıklarını söylemek hatalı olur. Buna karşın pek çok batılı ülkede şişmanlık bir dezavantajdır. Şişman kişi bir kurbandır ve şişmanlık bu kişi için utanç verici bir durumdur. Şişmanlığın çekici bulunduğu yerlerde ise bu tam tersidir. Genellikle kapalı toplumlarda görülür.

Şişmanlığın dezavantaj sayılmasında gelenekler ve moda akımlarının etkisi çok büyüktür.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa