Fazla kilolu olmak duygusal ve sosyal açıdan kişilere ağır yükler getiren bir durumdur. Normalin üzerinde kilosu olan insanlar toplumda ayrım görmekte ve alay konusu edilebilmektedir.

Çalışmalar göstermektedir ki, özellikle okul çağındaki fazla kilolular arkadaşlarının, öğretmenlerinin ağır şakalarıma maruz kalmakta, fazla kilolular televizyon karakterleri tarafından alaya alınmaktadır. Hatta hiç tanınmayan kişiler bile incitici sözler ve şakalarla yaklaşabilmektedir.

Son yıllarda fazla kilo kişilerin artması ile araştırmacılar şişmanlığın sosyal yönlerini mercek altına almaya başlamıştır. Ortalama kilonun üzerindeki insanların geri plan işlerde görevlendirildikleri, diğer çalışanlara göre daha düşük ücretlendirildikleri bu araştırmalarla gözler önüne serilmiştir. Aynı görev için adı geçen iki kişiden ortalama kiloda olan terfi ettirilmekte ve şişman insanlara yükselme şansı daha az verilmektedir. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Fazla kilolu kadınlar, fazla kilolu erkeklere göre daha fazla ayrıma maruz kalmaktadır. Fazla kilolu personelin amirleri genellikle astlarının disiplin sorunu olduğu, tembellik ettikleri ve eksik yönlerinin bulunduğu önyargısı içindedir. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada hava yastıkları ile 159 kiloluk bir insan görünümüne getirilen ünlü top model Tyra Banks sokaklarda bu şekilde gezmiştir. Yolda karşılaştığı kişiler tarafından tatsız şakalara maruz kalmış, yüksek topuklu ayakkabı almak için girdiği mağazada beğendiği ayakkabıların kendisine uygun olmadığı konusunda geri çevrilmiş ve yemek yerken çevresindekiler tarafında taciz edilmiştir. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa