Dünyadaki aşırı şişmanlığın en önde gelen nedeninin şeker olduğu artık bir sır değildir. Kilo almayı sağlayan en büyük etken olan şeker bağımlılık yapıcı bir madde gibidir ve bir defa başlayan kurtulamaz.

Bugün sağlıklı olduğu söylenen pek çok besinde bile yüksek oranda şeker tüketiyoruz. Bir bardak enerji içeceğinin içinde 10 çay kaşığı şeker var. Bir bardak suyun içine 10 tane kesme şeker atıp içtiğimizi düşünebiliyor muyuz? Hazır satılan gıdalarda bulunan şekeri ne yazık ki kontrol edemiyoruz.

Satın aldığımız bir ürünün etiketinde şeker yazmasa da içinde şeker olabileceğini akıldan çıkarmamak gerekli. Etiketlerde şeker yazmasa da aşağıda listelediğimiz isimlerden birini görürseniz bu fazla kilo ve kalorilerin alarmıdır.

– Mısır tatlandırıcısı, mısır şurubu, kurutulmuş şeker kamışı, dekstrin, dekstroz, fruktoz, meyve suyu konsantresi, glukoz, yüksek fruktozlu mısır şurubu, bal, maltodekstrin, malt, malt şurubu, maltoz, akçaağaç şerbeti, melas, çiğ şeker, pirinç şurubu, sakaroz, sükroz, şurup, xylos.

Bu maddelerin her biri ayrı bir yüksek şeker kaynağıdır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa