Formda kadınların küçük bir sırrı vardır. İstedikleri her şeyi yemelerine rağmen kilo almamaları bol miktarda kalori yakmayı başarmalarındandır.

Alışkanlıkları biraz değiştirmekle hiç bir efor sarfetmeden kalori yakma yollarını sizin için 2 bölümde inceleyeceğiz.

1- D vitamini almak: D vitamini alan kadınların daha fazla kalori yaktığı tespit edildi. Günlük 2 miligram D vitamini takviyesi ile daha hızlı kilo verilebiliyor.

2- Kahve iç: Kahvenin içinde bulunan kafein daha hızlı kalori yakılmasına olanak veriyor.

3- Daha fazla uyu: 4 saatten az uyumak metabolizmayı yavaşlatıyor. Uygun uyku zamanı 7 ila 9 saat olarak tavsiye ediliyor.

4- Kendi işini yap: Kendi yemeğini pişirmek, tabaklarını yıkamak hem ne yediğimizi kontrol etmeye hem de kalori yakmaya sebep olur.

5- Bir adım ölçer al: Bir pedometre alarak haftalık adımları saymak daha fazlasını atmak için iyi bir metoddur.

6- Daha fazla öğün: Öğün sayısı kaç olursa olsun günlük alınan kalori çok fazla değişmez. Öğünleri küçülterek alınan kalori miktarı ve tokluk hissi değiştirilebilir.

7- Tempolu Yürü: Evde ya da işte sanki bir toplantıya geç kalıyormuşsun gibi hareket etmek öneriliyor. Bunu önerense Jennifer Lopez’in öğretmeni..

8- Daha çok gül: Gün içinde 10 defa gülmek 50 kalori verilmesine neden oluyor. Ne kadar çok gülersek o kadar fazla kalori :)

9- Kahvaltı önemli bir öğündür ve açlıktan ölmüyorsun sinyalini tüm vücüda iletir. Vucudumuz kahvaltılık besinleri ayırt edebilir ve bunları yakmak için daha fazla çaba harcar. Yumurta akı, kahvaltı için hazırlanmış gevrekler bu yönde kullanılabilir. Bunları sadece sabahlarla sınırlamamak iyi bir çözümdür.

10- Saatini kur: İşte ya da evde, televizyon ya da bilgisayar başına her ne yapıyorsak her saatin son beş dakikasını hareket etmeye ayırmalıyız. Oturduğumuz yerden kalkıp 5 dakika bulunduğumuz yerde dolaşmak iyi bir kalori kaybı yoludur.

11- Daha çok lif: Ne kadar çok lif alırsak o kadar tok hissettiğimizi artık biliyoruz. Acıktığımızda atıştırdığımız az bir miktar lifli besin, lif içermeyenlerden çok daha fazla yemişiz hissi verecektir.

12- Dışarı çık: Temiz hava almak kalori yakılmasını hızlandırır.

13- Fazladan 350 kalori: Gün içinde normal zamanlarda olandan daha fazla 350 kalori yakmaya gayret et. Bunun yolunun seçimi ise tamamen isteğimize bağlı.

14- Çantanda hafif kumaş ayakkabılar taşı. Belki maraton koşmamıza yardımcı olmaz, ama daha hızlı hareket ettirerek daha fazla kalori yakılmasını sağlar.

15- Geç saatlerde yeme: Geç saatlerde yemek yemek uykuyu kaçırabildiği gibi ertesi gün kahvaltıyı atlamaya neden olabilir. Bu da metabolizma için kötüdür. Geç saatlerde yenilen yemekleri yakmak çok daha zordur.

16- Düzgün bir duruş: İyi bir duruş sadece zayıf göstermeye neden olmaz, karın kaslarını da çalıştırır ve güçlendirir.

17- Daha çok su : Susuz kalan metabolizma yavaşlar. Sıvı almak metabolizmayı arttırır. Hedef gün içinde 8 bardak su içmek olsun

18 – Şekerden uzak dur: Bir ölçü şeker, diğer tüm besin gruplarının bir ölçüsünden çok daha fazla kalori verir. Yani daha az alınmalıdır.

19- Eğilme, bükül: Yere uzanmak, bir şeyler almak istenildiğinde belden değil dizlerden bükülerek ulaşmaşıyız. Bu bizim kalça ve bacaklarımızı korur ve çalıştırır.

20- Sakız çiğne: Az da olsa kalori yakılmasına neden olan bu eylemin en büyük faydası ağzımızı dolu tutmasıdır. Atıştırma hissini giderir. Özellikle yemek yaparken akılsızca yemenin önüne geçer.

21- Geceleri hafif ye: Gece daha az besleyici olan yiyecekleri seçmek, metabolizma hızını arttırır, daha iyi bir uykuya neden olur.

22- Konuş ve yürü: Belirli işleri yaparken yürümeyi tercih et. Örneğin tüm telefon görüşmelerini odanın içinde yürüyerek yap. Kaybedilecek kalorilere inanamayacaksın.

23- Çantanın yönünü değiştir: Taşıdığımız çantalar güzel bir spor aletidir. Sapını her beş dakikada bir bir omuzdan diğerine atmak kalori yakılmasına ve üst kısımdaki kasların çalışmasına neden olur.

24- Hızlı müzik dinle: Özellikle hareket ettiğimiz zamanlarda dinlediğimiz müzikler önemlidir. Süpermarketler bile yoğun saatlerinde müşterilerin işlerini hızla tamamlamaları için hızlı müzik çalar. Marketin boş olduğu zamanlarda ise ağırdan alınabilmesi için slow müzik.

25- Kendi yemeğini pişir: Bir yemeği hazırlamak için besinleri temizlemek, içine koyulacak malzemeleri özenle seçmek en güzelidir. Hiç bir aşçı sizin kaç kalori alacağınızı hesaplamaz. Önemli olan daha lezzetli olmaları ve daha çok yemenizi sağlamalarıdır.Terlemeden Kalori Yakmanın 50 Yolu – 1 için 1 yorum yapılmış

cilem erdal kaya

1 Mart 2012, 4:08 pm

cok guzel seyler bunlari bilmiyordum uyguluyacagim metebozlimam cok yavas insallah duzelir:(((((

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa