Diyetlerin pek çoğu fazla kilolu nüfusu olan Amerika’lı diyetisyenlerden çıksa da bu diyet tam Türk işi. Yabancı kaynaklı diyetlerin aksine bu diyette ulaşamayacağımız bir besin maddesi yok. Yabancı menşeli diyetlerde kültürümüzde pek rastlanmayan meyve ve sebzeler bulunuyor. Beslenme planını vereceğimiz Türk Diyeti ise, Türk Kalp Vakfı’nın hazırladığı bir diyet.

Diyetteki ölçü birimi klasik kibrit kutusu büyüklüğü. Sabah kahvaltısında çay, 2 kibrit kutusu peynir (yaklaşık 60 gram), 1 tatlı kaşığı bal ya da reçel, 1 dilim ekmek ve 5-6 adet zeytin. Öğle yemeğinde 5 adet köfte ya da bu miktara eşit tavuk, balık vb. 6 kaşık sebze yemeği, 6 kaşık baklagil yemeği, salata, 1 bardak yoğurt ve 2 dilim ekmek. Ara öğünlerde 2 adet meyve ya da 1 kibrit kutusu kadar peynir ile galeta yenilen bu diyetin akşam yemeği menüsünde ise öğlen yemeğine ek olarak 2 kaşık makarna ya da pilav ve 2 adet meyve tüketiliyor.

Diyette hamur işlerinden uzak durulması, ekmek arası köfte, döner kebap gibi besinleri haftada sadece bir defa tüketilmesi öneriliyor. Yağ seçiminin zeytinyağı olarak kullanılması gerektiği, katı yağlar ve tereyağından uzak durulması gerekiyor. Sodalı içeceklerin tüketimi azaltılmalı, pasta ve keklerden kaçınılmalı. Yemekten en az 2 saat geçtikten sonra meyve yenilebilen bu diyette şekersiz çay kahve ve benzerleri ile salatalık, marul ve domatesin tüketimi sınırsız bırakılmış .

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa