Yaz aylarının gelmesi ile miniler, bikiniler vitrinlerde yerini aldı. Güzel görünmek kadar sağlıklı olmanın da en temel kuralı olan kilo kontrolünün tam zamanı. Özellikle meyve ve sebze çeşitliliğinin avantajını yaşayarak doğru beslenmeye yoğun egzersiz programını ekleyerek başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Önereceğimiz bu egzersiz programını dengeli bir beslenme programı ile tamamlamalısınız.

1. Hafta

Egzersiz yapmamış kaslara birden bire ağırlık vermek çok zorlayıcı ve sonucunda acı verici bir durumdur. Öte yandan metabolizmanın hızlanarak yağ yakmaya başlaması için kasların hareket etmesi gerekir. Bu nedenle ilk hafta vücudu alıştırabilmek için 35-40 dakika boyunca aerobik-pilates gibi egzersizler yapılmalıdır. Hafif egzersizler takiben ağırlık kaldırmak gibi daha ağır egzersizlere geçilmelidir. Bu egzersizler birbirini takip eden günlerde yapıldığında kasların sıkılaşma ve biçimlenmeleri daha kolay olacaktır.

Yoğun egzersizler nedeni ile düşen insülin kasların erimesine ve özellikle karında yağ birikimine neden olur. Bu nedenle insülin seviyesi dengede tutulmalıdır. Bunun için egzersiz sırasında sporcu içeceklerinden yararlanılabilir.

Yeterince egzersiz yaptıktan sonra dinlenmeye de vakit ayrılmalıdır. Egzersiz sırasında artan metabolizma, dinlendiğiniz sürede de çalışır. Egzersizi takip eden zaman diliminde karbonhidrat ve protein içeren gıdalar tüketilerek dinlenmeye devam edilmelidir. Yoğun egzersiz programı sırasında mutlaka dengeli beslenmeyi öğrenin. Besin maddelerini tek yönlü tüketen insanlar daha sık acıkır ve daha çok yemek yer.Üç Haftada Zayıflama için 1 yorum yapılmış

rahime gül

24 Temmuz 2011, 4:17 pm

ben kilolu bir bayanım ve artık zayıflamak istiyorum.ama hiç bir diyeti bünyem kaldırmıyor.diyetisyenlerle görüştüğümde bana diyet listesi verip gönderiyorlar.ameliyat olmak istiyorum ama korkuyorum.lütfen beni bilgilendiren

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa