Bazı insanlar kalem gibi görünmelerine rağmen her istediklerini yemelerine karşın bazıları ise hiç bir şey yemediği halde oldukça kiloludur. Adil görünmese de bu gerçeğin kendisidir ve bundan herkesin metabolizmasının farklı olması sorumludur.

Metabolizma canlı bir hücrede meydana gelen kimyasal tepkilerdir. Her hücrenin ve tabi ki her bireyin yiyecekleri kullanmasının farklı bir oranı bulunmaktadır. Hızlı metabolizma yavaşlarsa kilo alımına neden olduğu gibi, tam tersi bir durumda yani metabolizma hızlanınca kilo vermeye neden olur. Kilo vermek isteyenlerin yapacağı seçim metabolizmayı hızlandırmak olacaktır. Metabolizması gerçekten hızlı kişiler uyurken bile kilo verir. Normal kas kütlesinin 1 kilosu hiç bir şey yapılmadan günde 100 – 150 kalori harcar.

Metabolizmayı hızlandırmak için pek çok seçenek olmasına karşın en radikal çözüm hareketliliği arttırmaktır. Bütün gün ofiste masa başında oturup bilgisayar karşısında çalışan birinin, inşaatta işçi olan biriyle aynı metabolizma hızında olması mümkün değildir. İnşaat işçisinin gün boyu hareket halindeki kasları aldığı kalorileri yakarken, ofiste çalışanının aldığı kaloriler yağ olarak vücuduna yerleşmektedir. Burada verilen örnekte olduğu gibi taş tuğla ya da kum taşımak değil hareket etmek esastır. Büyük porsiyonlar halinde ve seyrek yiyen birinin metabolizması bu besinleri zor zamanlar için saklama gereği duyacaktır. Metabolizma hızını yaşam tarzı fiziksel aktiviteler, vücut belirler.

Bir yarış arabasından örnek vermek gerekirse,araba insan vücudu arabanın yakıtı ise yağ olsun. Arabanın yürümesi için yakıta ihtiyaç vardır. Hızlı giden araba o ölçüde yakıt tüketir. kontağı çevrilmeyen bir arabanın ise yakıta ihtiyacı yoktur. Egzersizler ve beslenme düzeni değişiklikleri ile metabolizmasını hızlandıran bir kişi uyurken bile kalori harcayabilir.

Metabolizma hızını belirlemekte en önemli etkenlerden biri de sudur. Yeterince su alınmadığında vücut bunu hayati bir tehdit olarak algılar ve metabolizma hızını düşürerek beklemeye başlar. Bu nedenle su alınması vücudun her bölümü için olduğu kadar metabolizma hızı için de önemlidir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa