Et yemeyen kişilerin de zayıflamaya ihtiyaçları olabilir. Ayrıca normal beslenenler de vejeteryanlare ait diyetleri tercih edebilirler. Vejeteryan diyetlerinin ortak noktası kırmızı eti reddetmeleridir.

Vejeteryanlığın kendi arasında ayrımları vardır. Lacto ovo tipi hayvansal kaynaklı hiç bir gıdaya izin vermez, buna süt ve yumurta da dahildir. Lacto’da sadece süt tüketilebilir, yumurta yenmez. Ovo tipinde hayvansal gıdalardan sadece yumurtaya izin verilir. Pesco’da hayvansal gıdalardan sadece balık yenilebilir. Pollo tipi sadece tavuk yiyebilir. Fruitaryanlar ise tüm bitkilerin sadece meyve kısımlarını tüketmektedir.

Vejeteryan diyetlerin en önemli kaynakları protein, demir, kalsiyum, çinko, riboflavin, vitamin b12’dir. Lacto ovo diyetleri yumurta ve süt ile protein sağlar.

Vejeteryan bir diyette protein karşılamak için baklagillerden yararlanılır. Bezelye, mercimek ve fasulye gibi baklagiller günlük protein ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir. Soya sütü de protein kaynagıdır. Kalsiyum sebzelerden alınmaktadır.

Lacto ovo tipinde günlük diyet örneği :

Kahvaltı;
Seçenek 1 :yağsız sütle hazırlanmış tahıl yada tahıl gevrekleri
Seçenek 2 :yağsız süt ya da krema
Seçenek 3 :greyfurt suyu
Seçenek 4 :Kepekli kızarmış buğday ekmeği
Seçenek 5 :bitki çayları

Öğle;
Seçenek 1 :tereyağı ile lezzetlendirilmiş salata
Seçenek 2 :kepekli buğday ekmeği ve beyaz peynir
Seçenek 3 :arpa çorbası
Seçenek 4 : karışık yeşil salata
Seçenek 5 :meyve

Akşam;

Seçenek 1 :haşlanmış soya fasulyesi
Seçenek 2 :tereyağı ile pişirilmiş balkabağı
Seçenek 3 :mayonezli lahana salatası
Seçenek 1 :kepekli buğday ekmeği ve pilav

Atıştırmalıklar : ayçekirdeği, yağsız süt, yağsız patlamış mısır, kuru üzüm, armut

Lakto

Kahvaltı;
Seçenek 1 :tereyağı ve beyaz peynir
Seçenek 2 :portakal ya da portakal suyu
Seçenek 3 : kepekli buğday ekmeği
Seçenek 4 : yağsız süt
Seçenek 5 : bitki çayları

Öğle yemeği;
Seçenek 1 :fasulye çorbası
Seçenek 2 : susamlı kraker
Seçenek 3 : salata
Seçenek 4 :pişmiş elma
Seçenek 5 :yağsız süt

Akşam yemeği;

Seçenek 1 : taze meyve
Seçenek 2 : tereyağında pişmiş sebze
Seçenek 3 : tereyağ sürülmüş kepek ekmeği
Seçenek 4 : meyveli yoğurt

Atıştırmalıklar; peynir, kraker, kuru erik, kavrulmuş soya,kaymak

Veganlar

Kahvaltı;

Seçenek 1 :sütlü yulaf gevreği
Seçenek 2 : tereyağlı kepek ekmeği
Seçenek 3 : portakal suyu

Öğle yemeği;

Seçenek 1 :tereyağ ile pişmiş tohumlar
Seçenek 2 :meyve salatası
Seçenek 3 :bezelye çorbası
Seçenek 4: soya peyniri ve kepekli ekmek

Akşam yemeği;
Seçenek 1 : etli sebze
Seçenek 2 : pilav
Seçenek 3 :ıspanak
Seçenek 4 :armut

Atıştırmalıklar: kabuklu badem, şeftali, kuru üzümVejeteryan Diyeti için 3 yorum yapılmış

cemre

23 Mart 2012, 8:11 pm

bencede bunlarla daha çok kilo alınır gibi geldi bana bide seçenek 1 seçenek 2 falan diyoya bu verdiği her seçeneği yiyecekmiyiz yoksa sadece birinimi seçicez sadece biriyse bu resmen açlık diyetii

ayşen

20 Şubat 2013, 5:58 pm

yazıdaki bilgiler yanlış. vejetaryen diyetlerin ortak noktası yalnızca kırmızı eti değil, tüm hayvanların etlerini reddetmeleridir. “lacto ovo tipi hayvansal kaynaklı hiç bir gıdaya izin vermez” demişsiniz, bu da yanlış. hiçbir hayvansal gıdayı yemeyene vegan denir. lakto ovo vejetaryenler süt ve süt ürünlerini, ayrıca yumurtayı tüketirler.

verdiğiniz listelerde akşam yemeği önerilerinde etli sebze yemeği var. ayrıca veganlar için önerilere tereyağı ve süt de koymuşsunuz. bence konuyu kaldırın ya da bir bilene danışarak tekrar hazırlayın.

Gizemgül

4 Mart 2013, 7:46 pm

Veganlar için verilmiş diyette etli sebze var, tereyağı var, süt var.

Vegan terimine daha dikkatle bakmanızı öneririm. Veganlar hayvan eti, hayvandan üretilen ürünleri; süt, yumurta ve tereyağı gibi, ve de hayvandan üretilen diğer ürünleri; kıyafet gibi hiç bir şekilde tüketmezler, hayatlarının herhangi bir yerinde bulundurmazlar.

Aksi gibi ise Lacto-ovo’lar hayvansal gıda içerikli yemek yerler. Süt, yumurta, tereyağı vb. gibi.

Lacto vejeteryanlar ise, süt, tereyağı, yoğurt gibi ürünleri yerler, yemek alışkanlıklarının bir çoğu Lacto-ovo’lara benzer fakat aralarındaki fark Lacto ların yumurta yememesidir.

Verilen diyetin ise pek düzgün bir diyet programı olduğunu düşünmüyorum. Normalde, diyet programları metabolizmayı canlı tutmak ve tembelliğe geçmemesi, yani yağ tutumuna olanak sağlanmaması üzerine günde en uygun olan 5 öğün yenmesidir. normal 3 öğün yemeklerin arasına ara öğünler katılır. bu diyet programında ise ağır yemekler konmuş ve bir çok şekerli yemek mevcut. özellikle yenmemesi gereken bir takım meyveler verilmiş. Üstelik, değinmeden edemeyeceğim, o kadar tereyağını kim kullanarak kilo verebilir. Lütfen.

Bir yandan öğle yemeğinde yağsız sütü öneren ama diğer yandan da akşam yemeğinde tereyağını bol bol kullanan nasıl bir diyet olabilir. Bu ne kilo verme amaçlı diyette geçerlidir ne de kilo verme amacı gütmeden sağlıklı yemek yemeği isteyen biri için geçerlidir.

Kilo vermek istiyorsanız ya da şişkinliğinizin gitmesini istiyorsanız başlangıç olarak yapmanız gereken şey, hayatınızdan şekeri kesmek. Meyvelerden aldığınız şekere dikkat etmeniz lazım. İçtiğiniz sodaya bakmanız, çayınızdan şekeri kesmeniz lazım. Bu şekilde vücudunuza büyük bir iyilik yapmakla beraber yavaş yavaş kilo da verebilirsiniz. Onun dışında gerçekten kilo vermek için günlük aksatmadan 1 saat yürüyün. 4 haftada siz farkedeceksiniz değişiklikleri. 8 haftada ise yakın çevreniz farkedecektir.

Vejeteryanizmle ilgili bilgi edinmek istiyorsanız eğer şu linke göz atın.15 dakikalık kısa bir belgesel fakat, şaşırtıcı bilgiler bulacağınıza eminim.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa