Diyetler zayıflama programlarının en önemli parçasıdır. Doğru bir diyette sağlıklı yiyeceklerin neler olduğu ve ne tarz bir pişirme uygulanacağı anlatılmalıdır. Sağlıklı ve düzenli yeme-içme ve düzenli egzersiz yapma temel alınmalıdır. Diyetlerin neredeyse tamamı günlük yiyeceklerin mümkün olduğunca çok öğüne bölünerek tüketilmesi gerektiğini önermektedir.

Diyetler herhangi bir şekilde şekere izin vermez, bu yüzden diyetlerden şekere dönüşen nişastalı besinler yani unlular ve patatesliler çıkarılmalıdır. Protein orta derecede tutulmalı ve yağlar kesinlikle çok az tüketilmelidir.


En başarısız diyetler karbonhidratı yüksek tutan diyetlerdir. Doğru bir diyet yağdan uzak, fazla kiloları yakmaya ve bunu yaparken enerji harcamaya yönelik diyetlerdir. Diyet yapanlar pirinç, sebze,meyve gibi besinlere yöneltilir. Tabi ki besinlerin hazırlanış şartları da çok önemlidir. İşleme tabi tutulan, bol yağda kızartılan, yanık derecesinde fırınlanan yiyecekler kesinlikle önerilmez. Düşük yağ ile ızgara edilmiş, haşlanmış ve lif yönünden zengin besinler doğru yiyeceklerdir.

Sağlıklı bir diyet uygulamak isteyen herkes aşağıdaki maddelere uymalıdır.

Taze sebze ve meyveler her zaman yemek için en idealidir. Her hafta yeni bir meyve ya da sebze deneyerek en sevdiklerinizi ve en çok tok tutanları keşfedebilirsiniz.

Salata yemek bir rutin haline getirilmelidir. En azından haftada 3-4 öğün sadece salata yenmelidir.

Besinleri mümkün olduğunca taze ve az miktarda satın alıp, taze iken tüketmek idealdir.

Patates gibi nişastalar şeker dönüşür, uzak durulmalıdır.

Besinler altı anahtar renk grubundadır, kırmızı, turuncu, sarı, açık yeşil, koyu yeşil ve mor. Bu grupların tamamını ayrı besin ve vitamin gruplarını kapsamaktadır. Doğru ölçüyü bulmak için besinleri renklerine göre gruplandır.

Kurutulmuş meyvelerden kaçınılmalıdır.

Her gün çiğ sebze yada meyve bir öğününüzü oluştursun.

Meyve suyu içmek, meyve yemekten daha sağlıklı değildir.

Haftada 3 defa protein ağırlıklı yemekler ye, soya bol protein içeren bir besindir.

Satın aldığın ürünlerin etiketini oku.

Kahvaltı ya da yemeklerde hazır yemek, fast food tiplerinden kaçın.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa