Yeşil çay inanıldığı şekilde kilo vermek için etkili midir? Bir çok kaynakta yazılan değişik bilgilere bakıldığında bir kısım insanlar etkilo olduğunu söylerken, diğerleri olmadığını savunur.

Bu tartışmalar ve bilgilerin ışığında söyleyebiliriz ki, evet yeşil çay kilo vermeye yardımcı olur. Araştırmaların sonucu günde 5 bardak yeşil çay içmenin başka hiçbir hareket yapmadan ya da beslenme alışkanlığını değiştirmeden 80-100 kalori verdiğini göstermiştir.

Günde verilen 100 kalori toplamda pek çok insan için bir şey ifade etmeyebilir, ya da kaybolan kiloları gözlemlemek mümkün olmayabilir. Çünkü kilo vermek için kaybedilmesi gereken kalori miktarı çok daha fazladır. Ancak yeşil çayın etkisi günlük verilen kalorilerden çok metaboliz oranı arttırmasıdır. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde metabolizmayı hızlandıracaktır.

Yeşil çayın içindeki kateşin maddesi hücrelere yağın geçişini engellemesidir. Ayrıca şeker oranını da dengeleyerek çok yeme isteğini bir nebze azaltır.

Chicago Üniversitesi tarafından fareler üzerinde yapılan bir deneyde, düzenli olarak yeşil çay enjekte edilen farelerin bir hafta sonra günlük besinlerinin sadece yüzde 60’ını tükettikleri görülmüş. Buradan yeşil çayın iştahı kapattığı yönünde bir veri elde edilmiş.

Yeşil çaydan faydalanmak kilo verme anlamında yararlı olacaktır. Ancak sadece yeşil çay ile kilo verilemeyeceği de açıktır. Ancak düzenli bir diyet planı ya da egzersiz programı ile desteklendiğinde iyi bir yardımcı olacağı kesindir. Yeşil çayı binlerce yıldır kullanan Çin, Kore, Japonya ve daha bir çok Uzakdoğu lkesinde insanların daha uzun yaşadıkları, daha aktif yaşadıkları bir gerçektir. Yeşil çay iyi bir antioksidan ve metabolizma hızlandırıcı olduğundan bu durum gayet anlaşılabilir görünüyor.

Sonuç olarak yeşil çay kilo vermeye yardım etse bile, tek başına mucize yaratacak güçte bir zayıflatıcı değildir. Düzenli olarak kullanımla bütünleştirilen doğru bir diyet ve egzersiz programına ihtiyacı vardır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa