Yeşil İçecek diyet, Robyn Openshaw adlı bir sağlık eğitmeni tarafından hazırlanmıştır.

Yeşil içecek, çeşitli sebze ve neyvelerin bir robot yardımı ile karıştılarak besleyici ve tok tutucu bir içecek elde etme yoluyla devam ettirilen bir diyettir. Yeşil sebzeler bilinen en besleyici ve faydalı yiyeceklerdir ve yeşil içecek basit ve kısa sürede hazırlanan bir diyet yardımcısıdır. Sebzeleri bir karıştırıcı yardımı ile püre haline getrimek hücre duvarlarını kırarak daha kolay sindirilmelerine de ayrıca neden olur. Kesin bıçaklı bir karıştırıcı ile yeşil içeceği elde etmek kolaydır. Özellikle kıvırcık marul ve brokoli gibi sert yeşil sebzeler bu aşamada hem çok faydalı hem de kullanıma çok uygundur.

İçeceği hazırlamak için yapılan makine ile parçalama işlemi sanıldığının aksine lifleri harcamaz, parçalanan sebzenin lif oranı aynen korunur ve artık biliyoruz lif tok tutar. Ne kadar çok lif tüketirsek o kadar uzun süre tok kalırız. Lifler bundan başka kan şekeri ve kolesterolü dengeler, bağırsakları temizler, kalp hastalığı ve kolon kanseri riskini azaltır.

Yeşil içecek için önerilen besinler : yeşil yapraklı sebzeler, kökler, otlar, yosun, bitki filizleri, avakado, polen, bira mayası, yağsız çikolata, hindistan cevizi, goji, buğday tohumu, yoğurt, bal

Görüldüğü gibi gayet lezzetli yiyecekler içeren bir içecek.

Yeşil İçecek diyeti örnek planı

Kahvaltı: 1 büyük bardak yeşil içecek
Sabah atıştırması: mango ya da çilek
Öğlen : 1 büyük bardak yeşil içecek
Akşamüstü atıştırması : çiğ badem, havuç
Akşam yemeği : Fırında patates, bir büyük meyve, salata

Diyet en fazla 15 gün sürdürülmelidir. Her defasında değişik lezzetler yaratılması nedeniyle sıkılmaya neden olmaz. Sürekli salata yeme ya da buharda pişirmeye iyi bir alternatiftir. Hazırlamak çok pratiktir. Yüksek lif içerir. Sebzeler önemli gıda maddeleri içerir. Diyete uyum sağlama aşamasında baş ve kas agrıları görülmesi normaldir. Bu diyet şeker hastaları, hipoglisemi ve candida rahatsızlıkları olanlar için uygun olmayabilir. Diyette protein ve karbonhidratların çok düşük olması nedeniyle çok uzun süre devam edilmemeli ya da gerekirse eksik kalan besin gruplarını tamamlamak için zaman zaman kaçamaklar yapılabilir.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa