Tüm dünyada obezite ve obeziteye bağlı hastalıkların her geçen gün artmaktadır. Birçok insanın fazla kilolarından şikâyetçi olduğu ülkemizde de tablo aynıdır. Hareketsiz yaşam, dengesiz beslenme, günlük tüketilen yağ ve şeker miktarının fazlalığı gibi birçok etken yüzünden insanlar kilo alır ve yaş ilerledikçe de alınan bu fazla kiloların verilmesi her geçen gün daha da zorlaşır.

Çoğu insanın sandığının aksine kilo vermek için aç kalmak gerekmez. Bilinenin aksine aç kalmak kan şekerini düşüreceğinden, halsizlik ve yorgunluk gibi birçok sorununda baş göstermesine sebep olacaktır. Yeme sıklığını azaltmakta kilo vermeyi zorlaştıran temel etmenlerden birisidir. Vücut aç kaldıkça alınan kalorileri harcamakta cimrileşir ve ileride bir aç kalma durumunda lazım olabileceğini düşünerek mevcut kalorileri yağa çevirerek depolar. Yapılması gereken yemek yeme sıklığını 3 ana, 3 ara öğüne bölmektir.

Yapılacak bir diğer basit önlemde yemek yeme sürenizi uzatmanızdır. Yemek yeme saatlerinizi düzenleyerek her gün aynı saatler civarında yemek yemeniz, metabolizmanızı buna alıştırarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Yemek yerken lokmalarınızı yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemeniz hem tokluk hissiniz oluşana kadar az yemek yemenizi hem de hazım kolaylığı sağlayacaktır. Yemeğiniz bittikten sonra sofradan kalkmanızda masada duran diğer yiyeceklerden atıştırarak fazladan kalori almanızı da engelleyecektir.

Akşam yemeğinizi yiyeceğiniz saat kilo vermenizdeki kilit noktalardan birisidir. İş yorgunluğunun ardından eve gelip dinlenmek isteyen vücudunuz, ağır bir akşam yemeğinin ardından metabolizmanızı iyice yavaşlatarak sindirimin de yavaşlamasına neden olacaktır. Birçok insan geç yediği akşam yemekleri yüzünden yatağa midesi dolu olarak gitmektedir. Yemeğin üzerine tatlı yemekte zaten dolu olan midenize fazladan bir şeker bombardımanı yapmanıza sebep olacaktır. Bunun yerine gün içinde daha hareketli olduğunuz saatlerde yiyeceğiniz tatlıların kalorilerini harcamanız da çok daha kolay olacaktır.

Kilo vermek için yapılması gereken bir diğer şey de vücudunuzun ihtiyacı olan suyu içmenizdir. Günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin. Su vücudunuzun normal çalışması için gerekli olan temel bir maddedir ve sağlıklı yaşam için yeteri kadar alınmalıdır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa