Psikolojik durum kilolar üzerinde hayati bir rol oynar. Kilo kontrolü yapanlar bunun farkında olmayabilir ancak kilo verilebilmesi için psikolojik durumun uygun olması gerekir.

Bir zayıflama programına başlayanlar içinde sosyal destek alanların daha fazla kilo kaybettiği kanıtlanmış bir gerçektir. Zayıflamak için grup toplantıları, online diyet toplulukları içinde yer alanlar kilo verdikleri kadar verilen kiloları geri almamak konusunda da başarılıdır.

Kilo alımının hızlandığı ya da kilo verilmesinin zorlaştığı dönemlerin genellikle ağır depresif dönemler oldukları, derin duygusal değişiklikler yaşayan kişilerin daha fazla yeme eğiliminde oldukları gerçektir. Psikolojik olarak hazır olmayan biri kilo vermeye başlayamaz.

Kilo verebilmek için pozitif tutum içinde bulunmak şarttır. Kolayca hayal kırıklığına uğramayan, olumsuz duygulara teslim olmayan kişiler kilo kontrolünde daha başarılıdır. Kilo kontrolü ömür boyu süren bir mücadeledir. Bunu kabullenmek ve başarısız girişimlerden sonra uzun süre işleri yoluna koyamamak, kilo vermek isteyenler için sinsi bir düşmandır. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Kilo vermeye psikolojik olarak hazırlanan kişiler yeni yollar denemek, yeni yeme alışkanlıkları ve desenleri edinmekten geri durmazlar. Çünkü onlar sorunu tanır ve çözüm yollarına açıktır. Zaman zaman birkaç kiloyu geri alsalar da amaçlarından geri durmamayı bilirler.

İstedikleri kiloya ulaşan kişiler daha mutludur. Bu yolda arkadaş, aile ve çevre desteği alınması olumlu bir pekiştiricidir. Zayıflamaya çalışan birine yaklaşım çok önem taşımaktadır. Çevresinde bulunanlar kilo kontrolü sağlamaya çalışan birine çok hassas yaklaşmalıdır. Ayrıca ince birinin birkaç ay içinde aşırı kilo almayacağının garantisi olmadığı bilinmeli ve herkes günün birinde şişman olabileceği gerçeğini aklından çıkarmamalıdır. Bu yazı zayiflamacilegi.com sitesi için hazırlanmıştır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa