Fazla kiloları vermek kritik bir biçimde fiziksel ve psikolojik sağlığın bir gerekliliğidir.

Çağımızda pek çok insan fazla kilolarından şikayetçi ve bu şikayetlerinde haksız değiller. Kilo vermek isteriz ama bunu başaramayız. Sürekli ertelemeler, kendimize uygun diyet programını bulamamak gibi nedenlerle, fazla kilolarımızla geçirdiğimiz günler uzar gider.

Başlangıçtaki kararsızlık, neden kendimi sıkıntıya sokayım düşünceler oluşur. Ancak bilinen gerçek fazla kiloları olanların bu kilolardan kurtulma gerekliliğidir. Araştırmalar her zaman göstermiştir ki fazla her kilo, sağlığı koruyamamak adına yeni bir risktir.

Düşünülmesi gereken sadece hayatı uzatmak değil, bu hayatın kalitesidir. Kimse kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ya da safra kesesi hastalıklarının acıları ile yaşamak istemez.

Fazla kiloları vererek yaş ve boya uygun bir kiloya sahip olmalı, daha fazla hareket etmeki, alıştırmalar yapmalı, bedenimizi esnek tutmalı ve böylece kas ve kemik sağlığımızı güçlendirmeliyiz.

Belki bir çoğumuz için fazla kilolar sorun olmuyor. Ancak yaşımız ilerledikçe fazla kiloların zararlarını görmeye başlıyoruz. Yaşlandığımızda bir koltuğa bağlı yaşamak, monoton bir hayata mahkum olmak istediğimiz bir yaşam şekli değildir. Serbestçe hareket edildiği takdirde hayat keyiflidir, ama bunun için bazı fedakarlıklar yapabilmemiz gerekir.

Fazla kilolu olmak sözde olmasa da eylemlerde çoğu zaman eksi puandır. En basit bir iş görüşmesinde dahi iki adaydan fazla kilolu olanı değil, daha aktif olacağına inanıldığı için daha az kilolu adayın işe alındığını hepimiz hayatımızda görmüşüzdür. Her ne kadar dile getirilmese de fazla kilo olmak hep bir dezavantajdır. Kimse sinemada ya da otobüste fazla kilolu kişilerin yanında oturmak istemez.

Fazla kilolara sahipsek, öncelikle bunun bize getirdiklerini düşünerek işe başlamalıyız. Sadece kilomuz başka birinden çok diye ayrımcılığa uğramak hoş olmayacaktır. Kararlılık ve pozitiflik kilo vermeye başlamadan önce en büyük yardımcımızdır. Kendimize güven şarttır.

Hayat ona nasıl baktığımıza göre şekillenir. İyi bakmak, iyi görmenin başlangıcıdır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa