Fazla kiloları olup bunlardan kurtulmak isteyenler bir kaç başarısız girişimden sonra hızlı zayıflama adı altında ölmeyecek kadar yemek izni veren diyet programlarına yöneliyor. Bu tür diyetleri yapanların yakınlarının endişeleri boşa değil. Vücuda gerekli besinlerin alınmayışı ve enerji ihtiyacının karşılanmıyor olması pek çok soruna davetiye çıkarıyor.

Sadece deri ve kemikten ibaret olan bir vücut asla güzel ya da sağlıklı değildir. Ölüm orucuna benzeyen bu diyetlerin sonucu kesinlikle çok ciddi, hayati tehlike taşıyan hastalıklardır. Eğer böyle bir diyet programı uyguluyorsanız ya da çevrenizde böyle biri varsa derhal uzman bir doktorla görüşmelisiniz. Çünkü yeme bozukluğu denilen bir çok hastalık vaktinde kontrol altına alınmazsa geri dönüşsüz problemlere yol açmaktadır.

Hızlı zayıflama uzman sağlıkçılarca kesinlikle önerilmeyen bir yöntemdir. Ayrıca bu şekilde verilen kilolar kesinlikle geri alınmaktadır. Bedenin eksik kalan maddeleri geri koyma isteği doğal döngünün bir sonucudur. Kilo vermenin yolu diyeti düzenlemek, az nişastalı, bol sebze ve meyve içeren, tahıllara yer veren ve proteinleri ihmal etmeyen bir beslenme yöntemiyle mümkündür

İnsanlar hızlı zayıflama ve çok az yeme düzeni öneren diyetlerden hem çekinir hem de bunları yapmaktan geri duramaz. Bu programlara uyan kişilerin pek çoğu işin sonunda bulimia ya da anoreksiya hastalığına yakalanabileceklerinin bilincindedir.

Aslında ideal kilosunda olup aynada kendine baktığında şişman olduğunu düşünenler için tehlike çanları çalıyor demektir. Anoreksik kişilerin en büyük yanılgısı ve hastalığın en önemli belirtisi budur.

Bulimikler ise ne yediğine dikkat etmeden çok miktarlarda yemek yer ve sonra bunları kusma ya da müshil kullanma yoluyla çıkarmaya çalışırlar. Sonucunda sindirim sistemi iflas eder ve hayati tehlikeler baş gösterir. Hiç bir şey yememek zayıflamanın değil, damar içi bir serumla beslenerek hastane odasında yatmanın yoludur.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa